Fluence'lerimizin Yakıt Sarfiyatı Paylaşımı

Güncel yakıt verisi,
2012 Fluence dci EDC ekstrası 17 jantlar ve 235 45 R17 lastikler ile Başelchip.
İzmit - Sivas - İzmit (trafik 15-20 dakika kadar oldu sadece kırıkkale - elmadağ civarlarında) genel olarak 130-150 arasıydı sürat, araçta toplam 350 kg civarı yük vardı yolcular ve bagajla. Ortalama sürat yol bilgisayarında giderken 127 km/h di tüketim 5,5 litre/100 km.
dönerken ortalama hız 123,4 km/h di tüketim 5,2 litre /100 km. (Rakım farkıda var dönerken)

Gidiş dönüş araç ortalama 125 km/h sürat ile 5,33 litre tüketti. 2250 km yolu 120 litre ile bitirdi. Yol bilgisayarında genel ortalama 5,4 olduğunda pompadan hesapladığımda da 5,33 tü.
Bir defa 220-225 arasına çıktım bir kaç kezde 180 lere bunun dışında genel olarak sabitti hızım.
Yakıt ve yol tutuş anlamında oldukça iyiydi maşallah. 2. fluence aracım bu almadan önce ön yargılarım vardı araç hakkında ama aldıktan sonra bana göre eksiklerini ufak dokunuşlarla düzelttim bu yüzden sattıktan sonrada kesinlikle Türkiye şartlarında önereceğim bir araç Fluence.

Merhaba. Çip uygulamasindan sonra aracta duman atma gibi bir durum olusuyor mu acaba?

Notbeş ile gönderildi.

Merhaba. Çip uygulamasindan sonra aracta duman atma gibi bir durum olusuyor mu acaba?

Notbeş ile gönderildi.

Hayır partikül filtreli euro5 motorlarda herhangi bir duman göremezsiniz. euro4 105lik ve 85 lik motorlarda tam gaz yaptığınız an aracın durumuna göre hafif bir duman olabilir (2011 ve öncesi motorlar)

Mazot litresi 3.80tl den sehir ici ve disi karisik kullanim 26 kuruş

Daha yeni aldik ama anlik tuketimle gaz pedalini daha verimli kullanarak dusurmeyi planliyorum

Daha yeni aldik ama anlik tuketimle gaz pedalini daha verimli kullanarak dusurmeyi planliyorum

Hayırlı, kazasız ve belasız kullanmak nasip olsun. Ben, biraz agresif kullandığımdan ve yakıt konusunda dikkatli olmadığımdan, Fluence gibi, sınıfına göre, az yakan bir aracı yukarıdaki mesajda, aşağı yukarı, belirttiğiniz değerlerde bir tüketim elde ettim. Dikkatli kullanılırsa, ortalama 6lt/100km civarında bir sonuç elde edilebileceğini düşünüyorum; pek tabii İstanbul gibi kalabalık şehirler için geçerli bu yazdığım, daha tenha şehirlerde tüketim takriben 5.5lt/100km'ye çekilebilir 1.5 EDC için.

Son düzenleme:
Aracım 2012 EDC otomatik 1.5 DCI 110gb 150.000 km. Lastikler dunlop sıfır.
İzmir - İstanbul 550 Km. yaptım. Hatta hgs olmadığı için otoyola giremedim D-100 üzerinden geldim izmit- Kartal arasını. O arada da birkaç ışıkta dur-kalk oldu.
Depoyu fullemiştim. 90 Km. hız sabitleyici ile aracı kullandım. Araçta klima hep açıktı.Şoför dahil 3 yetişkin 2 çocuk ve full bagaj ile yolculuk edildi.
Eve vardığımda 22.8 Lt. tükettiğini yazıyordu. Hesabıma göre 85,5 TL yapıyor.
Kilometre başına 0,155 Kuruş oluyor.

Sizce normal mi?
Klima açık olmasa ne kadar fark ederdi dersiniz?
Tüketimi düşürmek adına yapabileceğim birşey var mıdır ? (Bakım, klima kapatma,daha az yükle yolculuk vs...).

Ben sonuçtan gayet memnunum :)

Bugün ufak bir deneme yaptım. Km sıfırlayıp yola çıktım.
100 km gittim. 100 km sonunda yakıt ortalaması 4.7 lt gösteriyordu. Bugün toplamda 145 km yol yaptım. Tüketilen yakıt miktarı ise toplam 6.8 lt.
Yani Lt fiyatı 3.66 tl x 6.8 lt = 24.90 tl
24.90 tl ÷ 145 km = 0.17 krş

Çok uzun yol sayılmaz ama dur kalk yapmadan bu değerlere ulaştım

1.5 Dci 90 bg manuel aracım

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
1.5 dCi 105 bg 5.9-6.0 arası değişiyor. Manuel

Geri