2021 model araç geç marş alıyor

AbdullahB

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Arkadaşlar merhaba, 2021 model renault Clio5 otomatik, 40 bin km de aracım geç çalışıyor daha önce servise gittiğim de aracım 2 sn geç marş alıyordu çözüm için aküden bir parça değiştirip sorunun çözüldüğünü söylediler fakat aynı sorun devam edince duruma clio5ler de kronik dendi. Şimdi her gün aracım 4 saniye geç marş alıyor. Renault önce bu duruma kronik dedi. daha sonra müşteri hizmetleri yetkilisi coğrafi ve mevsim şartlarından dolayı aracınız geç çalışabilir dedi. :) servis ustası da auidi mercedes değil bu dedi şaka gibi dimi :D sizlerde bu durum yaşanıyor mu cevaplarınızı bekliyorum.

Hocam merhaba,benim eski aracımda dizeldi geç marş alma, uzun uzun kontağı alamaması gibi sorun yumağım vardı, sorun ateşleme bujisinden kaynaklıydı, düzeltildi, anahtarı taktiğım gibi marş almıştı 🙂
Bu tür bir sorun, özellikle yeni bir araçta ve düşük kilometrede olduğunda oldukça can sıkıcı olabiliyor :) ancak anladığım kadarıyla sorunun kronik olduğu belirtilmiş ve servis çeşitli açıklamalar getirmis durumunuzla alakalı , olası nedenler :
Aküye bağlı bir parça değiştirilmiş olmasına rağmen sorun devam ettiyse, elektrik sisteminde başka bir problem olabilir. Akü bağlantıları, marş motoru veya ilgili röleler kontrol edin, yakit basıncı, enjektörler veya yakıt pompasıyla ilgili bir sorun olabilir. Özellikle araç soğukken bu tür problemler daha belirgin hale gelebilir, özellikle soğuk havalarda yakıtın buharlaşma hızı veya akü performansı üzerinde etkili olabilir. Ancak bu, yeni bir araçta bu denli belirgin bir sorun yaratmamalı şahsen:) motorun çeşitli sensörlerinden biri arızalıysa veya düzgün çalışmıyorsa, motorun geç çalışmasına neden olabilir. Özellikle krank mili sensörü, marş süresini etkileyebilir, mpotor kontrol ünitesi, marş almayı kontrol eden önemli bir bileşendir. Yazılımsal bir sorun ya da ECU’nun yanlış bilgi alması, aracın geç marş almasına neden olabilen sebepler olarak sıralayabiliriz,
ikinci bir görüş almanız yararlı olabilir,
Eğer bu durum yaygınsa, aynı modeli kullanan diğer kullanıcılarla bu deneyimi paylaşmak ve çözüm önerileri almak da iyi bir yol olabilir. Saygılar 🙂

Teşekkür ederim servis ne kadar doğru söylüyor tabi emin olamıyoruz ( araç benzinli bu arada ) saydığınız herşeyi kontrol ettiklerini iletiyorlar aynı model araca moov da denedik birden fazla geç marş alan bir clioya rastlamadım henüz. aracın motoru sıcakken veya soğukken bir ayrım yapmaksızın geç marş alıyor durum çok enteresan iklim şartları ve kronik gibi cümleler kurup çözdüklerini sanıyorlar :D

Ateşleme ve yakıt sisteminde sıkıntı olmadığından eminseniz ve ilk çalıştırdığınızda rölanti düzensizliği varsa kanister valfini kontrol ettirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, 2021 model renault Clio5 otomatik, 40 bin km de aracım geç çalışıyor daha önce servise gittiğim de aracım 2 sn geç marş alıyordu çözüm için aküden bir parça değiştirip sorunun çözüldüğünü söylediler fakat aynı sorun devam edince duruma clio5ler de kronik dendi. Şimdi her gün aracım 4 saniye geç marş alıyor. Renault önce bu duruma kronik dedi. daha sonra müşteri hizmetleri yetkilisi coğrafi ve mevsim şartlarından dolayı aracınız geç çalışabilir dedi. :) servis ustası da auidi mercedes değil bu dedi şaka gibi dimi :D sizlerde bu durum yaşanıyor mu cevaplarınızı bekliyorum.
Hocam merhaba benim de 2023 model taliant var 27 binde benzinli LPG yok xtronic joy paket araç ilk marşı ara sıra yemio ama ikincide tık die çalışıyor pek önemsemedim ama size göre ne olabilir veya buna benzer bı durumda ne yapmam lazım garanti de devam ediyor akü felan sorun yok denilmişti bana ama akide ilk aldığımda expertizde yüzde 65 çıkmıştı ordada 4 yıl dsha gider diolardi

Geri