TWİ Beyaz Duman Atıyor-Yardım

rpolatkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba İsmin Rıdvan 99 model 1,2 Alize twingon var alalı 2-3 ay oldu..
araç gecen hafta 10 marşta çalışmadı.1 saat oyaladı çalıştı. Normalde tek marşda çalışıyordu.
Ondan 2-3 gün sonra çalıştırdıgımda egzozdan beyaz duman atmaya başladı ..Ustaya gösterdim yağını değiştirdi. Dönüş yolunda daha cok duman attı busefer. arada giderkende attı beyaz duman..Başka yerler gösterdim araç motor istiyor dedıler 4000 lira fıyat cıkıyor. Arabayı alırken gösterdım motorunda bişey yok dediler. 4000 lira gibi bir param olmadığı için şuanda yaptıramıyorum.
Bakanlar komple motor diyip geçiyor bu işin aslı astarı nedir. Fiyatı 4000 lirayı bulur mu araştırdıklarım mavi yada siyah duman atması durumunda yağ yada conta yakar diyor ama bu işi anlamadım.. Benzin pompasıyla ilgili bir durum olabilir mi yada başka birşey? Bazı ustalar duman atsın bin git diyor yağını suyunu kontrel et kullan diyorlar kararsız kaldım.
Dieylimki Motor yapılcak ama bunu kime güvenip yaptırmalıyım fiyatı ne olmalı sizce.
Konu hakkında düşüncelerinizi bekliyorum

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
siyah duman yağ değildir. siyah duman zengin karışımdır.
mavi yada beyaz, (beyaza yakın mavi) aracın bir şekilde yağ yaktığı anlamına gelir. yağını tamamlayıp eksiltme varmı kontrol edin.

barca1899

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hangi sehirdesiniz

rpolatkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İstanbul/ Şiledeyim

barca1899

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim benim araba su eksiltiyordu.10 Tane ustaya gittim neredeyse hepsi ya devirdaym pompası trıger ıle değişecek dediler ya da motor istiyor dediler.Aracım clıo 3 dizel motor en fazla tutacağı rakam 3000-3500 idi. Sorun termostat değişti.Aracın hararet yaptı mı peki ? İki ihtimalden başka bir şey değildir.Ya devirdaym pompası yada üst kapak contası.Yani ustalar motoru sökmeden bir şey bilemez motor istese bile zaten 4000 civarı tutmaz.Madem o kadar tutar hiç uğraşmazsın yeni motor takılması daha uygundur.Bence servise göster arabayı.100 liraya bakıyorlar hasarı tespit ediyorlar en fazla 200 liraya hasarın tam ne olduğunu öğrenmiş olursun. Ona göre karar verirsin.

sempati1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim benim araba su eksiltiyordu.10 Tane ustaya gittim neredeyse hepsi ya devirdaym pompası trıger ıle değişecek dediler ya da motor istiyor dediler.Aracım clıo 3 dizel motor en fazla tutacağı rakam 3000-3500 idi. Sorun termostat değişti.Aracın hararet yaptı mı peki ? İki ihtimalden başka bir şey değildir.Ya devirdaym pompası yada üst kapak contası.Yani ustalar motoru sökmeden bir şey bilemez motor istese bile zaten 4000 civarı tutmaz.Madem o kadar tutar hiç uğraşmazsın yeni motor takılması daha uygundur.Bence servise göster arabayı.100 liraya bakıyorlar hasarı tespit ediyorlar en fazla 200 liraya hasarın tam ne olduğunu öğrenmiş olursun. Ona göre karar verirsin.
üstada katılıyorum hocam servıse goster en azından garantı olur

rpolatkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araba hararet yapmadı yani gösterge zaten yok ama hararet ışığıda hiç yanmadı şimdiye kadar.
4000 lira bana çok pahalı geldi dize motor fiyatı neredeyse anlamadım.
3 gündür çalıştırmıyordum bu sabah çalıştırdım beyaz duman devam ediyor. Dediğiniz gibi servis 100-200 lira ise gösteriyim en temizi.

barca1899

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
100 lira arti kdv şeklinde bakıyorlar.Bilgisayara bağlıyorlar.En fazla 200 lira para vermis olursunuz

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Kardeşim önce sen bir genleşme kabını gözlemle.Araç su eksiltiyor mu , motor yağında su var mı , motor ısınıncada duman devam ediyor mu , tekleme var mı , radyatör hortumu şiş ve sert mi.. .. bunlara bir bak.Conta gibi görünüyor çünkü. Contanın hasar görmesi için illa hararet gerekmiyor.Yılların verdiği yorgunlukla korozyonada uğramış olabilir.

barca1899

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Radyatör hortumu sert ve şiş ise radyatör çalışmıyor demektir.