Ortalama Yakıt Tüketimi Değerlendirme

yoldas19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar

Ankara - Antalya yolculuğumun başlangıcında 2006 model 1.5 dci 80 bg megane 2 expression aracımın deposunu fulledim ve yol bilgisayarını sıfırladım. Araçta ben dahil 200 kg da yük vardı. Yolculuğum süresince 130 km mesafeyi sabitleyiciyi kullanarak 108 km hız ile geriye kalan mesafeyi de 118 km hız ile geldim. Antalya'ya girdiğimde toplam yakıt tüketimi 21 lt. ortalama tüketim 3,9 lt. toplam mesafede 533 km idi. Depoyu tekrardan fulleme imkanım şu an olmadığı için bu değerleri yakalamam normal mi?

Fikirlerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Resim Burdura yaklaşırken çekildi.

Son düzenleme:
Bu arada Mazotu shell den indirimli olarak 3,82 TL. den aldım. Bu hesaba göre 80,22 TL yaktı toplamda. Yakıt ibre olarak şu an 3. çizginin tam altında (3/4 ün tam altında)

bence o yakıt göstergesine pek güvenmemek gerek, kendi aracımda depoyu fulluyorum ibre ful ibaresinin biraz daha üzerinde gösteriyor ve yaklasık 200 250 km sonra ful çizgisine geliyor. 3/4 seviyesine inene kadar yaklasık 450 500 km yol yapıyorum. ama 3/4 çizgsinden sonra duruma göre max. 500 km yol yapıyor. yani 3/4 çizgisindeyken deponun 4 te 3 ü dolu olmuyor gibi sanırım şamandırayla alakalı bir sorun.
Yani demem o ki göstergeye güvenmeyip depo bittiğinde ne kadar yol yaptıgımıza bakmak daha garanti sonuc verir.

Aracın 60 lt yakıt aldığını biliyoruz yol bilgisayarı yakıt tüketimini doğru gösteriyorsa 21 lt yaktı. Sizinde dediğiniz gibi 3/4 değil aslında araçta 2/3 yakıt var :)

Bu değerler harika. Eğer şehir içinde de agresif kullanmazsanız dizel diğer araçlara göre daha ekonomiktir. Depo olayına gelince her aracın deposu aynı şekilde gösterir. Fullediğiniz zaman 3/4 düşünceye kadar 500-550 km ondan sonrasında birden düşer. Sıkıntı yok, kullanmaya devam.:eyv

hiç agresif değilim trafikte mecbur kalmadıkça. Daha önceki araç 1,6 lpg li marea idi ve ondan daha ekonomik megane şu an.

Geri