Motor yağı sorunsalı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan elbruz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

elbruz

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhaba, foruma yeni üye oldum. Clio V 1.0 100 hp aracım var. Yağını aldıktan sonra değiştirmek istedim. En iyi ve en kaliteli yağı araştırırken Motul markasını buldum o da Fransız malı. Motulun sitesinde hangisi yağ modeli uygun diye girince araç modelini yazınca 0W 20 yağını uygun çıktı. Ben de onu alıp koydurdum. Koyan ustalar da bu yağı hiç koymadık falan dediler. Aslında 5W 30 alacaktım ama Motulun sitesinde çıkınca böyle bunu aldım. Bilgisi olan var mı?

1.0 TCe motorlar için 5w30 veya 5w40 tam sentetik yağları öneriyorlar 0w20 konduğunu ilk defa duydum, motora zarar verebilir, acilen yetkili servise danışmanı tavsiye ediyorum...

Başka forumlarda 0w 20 da konabildiğini duydum emin misiniz? Tam sentetik motul yağ. Motulun kendi sitesine araç model ve versiyon girince de bu yağı koymamı önerdi bakabilirsiniz. Alternatif olarak 5w 30 da çıkıyor. Ve yağın kutusunda rn17 Renault yazıyor ama

Bu durumda motulun resmi sitesi böyle yanlış bilgi verebilir mi? İşin bu kısmı garip çünkü 5w 30 alternatif olarak o da olabilir demiş

Böyle çıktığı için 0w 20 aldım yoksa 5w 30 daha ucuzdu fiyat olarak.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240714_113706_com.android.chrome.webp
    Screenshot_20240714_113706_com.android.chrome.webp
    44.3 KB · Görüntüleme: 1
  • Screenshot_20240714_113822_com.android.chrome.webp
    Screenshot_20240714_113822_com.android.chrome.webp
    43.1 KB · Görüntüleme: 1
Başka forumlarda 0w 20 da konabildiğini duydum emin misiniz? Tam sentetik motul yağ. Motulun kendi sitesine araç model ve versiyon girince de bu yağı koymamı önerdi bakabilirsiniz. Alternatif olarak 5w 30 da çıkıyor. Ve yağın kutusunda rn17 Renault yazıyor ama
Emin değilim bu yüzden yetkili servise sor dedim kardeşim, sıkıntı yaşamanı istemem...

Emin değilim bu yüzden yetkili servise sor dedim kardeşim, sıkıntı yaşamanı istemem...
Soracağım. Yağ seçici kafamı karıştırdı. Zaten bir dahakine kesin 5w30 alırım ama bu yağ da o zamana kadar kullanılır mı? Rn17 Renault spesifik yazıyor pahalı bir yağ serviste konulanılan elf den castrol den falan pahalı

• Beğen
Tepkiler: *USTA
Yağını sık sık kontrol etmelisin eğer önceden araçta 5w30 5w40 gibi yağlar kullanılmış işe koymuş olduğunuz yağ ince gelebilir buda eksiltme yapar. Yağ seçici genelde hata yapmaz ama evveliyatı bilinmediği için sorun olabilir.

Ben de bugün aracıma (Clio 5 1.0 Sce 72hp) yağ araştırdım:

Motul ve liquimoly 5w30
Shell ve total 0w20
Yetkili servis 5w40
mobil ve castrol yağ önermedi.

Bu durumun en büyük sorumlusu Renault bence. Kullanma kılavuzunda yağ miktarı, yağ tipi, yağ sınıfı vb. bilgiler yok. Hangi yağı seçeceğiniz ya ustaya ya servise yada araştırmanıza göre değişmemeli bence.

Geri