Megane 3 sport tourner siyah duman ve yigilmasi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan WAGONCU
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WAGONCU

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba arkadaşlar

2010 model dci 1.5 105 hp privilege aracım var.epeydir dikkatmi çekmişti bazen aşırı bazen normal duman siyah duman atıyordu. araç.gece kırmızı ışıklarda agresif kalkıslarda arkasını toz bulutuna çevirdigini görebiliyorsunuz.ayrıca arac bazen ara yavaslama ve kalkıslarda yıgılma yapıyor taki turbo devreye girince toparlanıp hızlanıyor. araç 140 bin km de aslında yeni nesil euro 4 motor için pekte fazla degil.

tabi araştırmalrım neticesinde bu duman ve yıgılmanın bicok nedini olabilir.enjektörler,tıkalı hava flitresi,egr valfi,mazot, pompa arızası vs vs

şimdi söyle bir deneyimim var araçta aracımı dün aksam bayagı bir zorladım duman moralimi bozdugu için yani 4. viteste 4500-5000 devirlere kadar sıkıstırdım vites gecisleri de bayagı hızlı idi. otoyolda oldu tabi bu olay. sonra sehir içi trafine girdim tekrar şunu farkettim ne kadar yüklenirsem yükleneyim duman atmıyordu artık.hatta indirm arkadasa tapa gaz yaptırdım gram duman atmadı.

rolentide önceden azda olsa duman atıyordu

şimdi sorum şu aranızda yasan birileri var mı bilmiyorum ama megane 2 megane 1 farketmez 3 asagı 5 yukarı aynı sistemler var zaten

eger diyorum enjektör, turbo ,yada pompa vs.vs arızalara olsaydı bu dumanı kesemezdim.neredeyse dünden beri biniyorum hiç yapmadı duman olayını

euro 4 motorlarda bildigim kadarı ile partikül flitresi yok aracımın servis bakımı yapıldı 300 km yol yaptım bakımdan sonra o kadar yeni yani katalizör var bildigim kadarı ile.

carbon clean gibi bir temizlik mi uygundur yoksa katalizör ü söktürüp temizletmek sorunun artık egsoz siteminden kaynaklandıgını düşünüyorum çünkü arac biraz kullanılmadıgında siyah duman bariz artıyor biraz sert kullanıldıgında kesiliyor çünkü

katalizör arıza ışısı sanırım megane 3 de yok cünkü bu güne kadar yanan eden bir ışık olmadı göstergede.ayrıca sadece katalizörün temizlenmesi yetmeye bilir emme manifoltu gibi parcaların da dıkalı olması mümkün servisle konustum fakat sallamasyon cevaplar aldım o yüzden kendim yola koyuldum.

arkadaslar yazdıklarıma istinaden izmirde bu konu ile ilgili basına gelen yada gelmese bile ne yapmam gerektigini önerecek birisi var mı?

ciddi anlamda 2010 model megane için çok kötü bir görüntü duman atma olayı ve bir sebebi olmalı sizce ne olabilir

İyi günler,
Sıradışı bir durum değil. Sistemde başka bir sorun yok ise; yakıt kalitesine bakılmalı. Kurum ise, düşük devirli kullanımlarda çok da uzun olmayan sürelerde oluşabilir. Düşük devir kullanımlarında kurum birikmesi dizel motorun doğası gereği vardır. Arada yüksek devir çevrilmesi bazı karbon birikimlerinin yanıp, sistemden dışarı atılmasını sağlar. Muhtemelen gördüğünüz de budur. DPF 'li sistemlerde ise bunun için ayrı partikül biriktiriciler vardır ve onlarda sistem uyarı ile sürücüyü uyarır ve sistemin belli süre, belli ısıda çalışması gerekir.
Sürekli yüksek devir kullanmak da sağlıklı değildir. Arada yüksek devirin, kurum temizliği açısından faydası olur. Bunun sonucunda aracın çekişinde de fark olur.

Son düzenleme:
Geri