Duman mı atıyor neden?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan WAGONCU
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
teşekkürler ben iyi bir enjektör temizleyici bulmalıyım.

Benim aracın duman durumu şuan bu :D

kara duman= yanma odasına giren hava yani oksijene göre fazla olan birimde yakıt yani mazot!

bunun 1001 sebebi olabilir 140,000kmde bir araçta.

1) turbo artık yeteri kadar verimli yada düzgün çalışmıyordur yanma odasına hava basamıyordur= kara duman

2) turbo sağlıklıdır ama emme manifoldu kurum doludur yine turbonun bastığı hava yanma odasına emmenin dolu olmasından dolayı geçmiyordur= kara duman

3) enjektörler artık pes etmiştir eskimiştir yada uçları kirli ve/veya aşınmıştır ve çok fazla mazotu düzgüncü bir şekilde püskürtmüyordur= kara duman

4) pompa içersindeki yay vs bozulmuş olup fazla mazot püskürtüyor olabilir.

bunlar motor odaklı sebebler birde bu işin (DPF) Dizel partiküler filtresi olayı var, eğer aracınızdaki DPF (2010 meganlar Euro 4 varmı bilmiyorum) tıkalı ise ve önceki sahibi aracı çok fazla emekli gibi dede gibi sakin sürdüyse içi dolmuştur sizde sıkıştırınca kendi içindeki pis kurumu atma fırsatı buluyordur.

son olarak birde segmanların yanma odasına yağ kaçırma olasılığı var.

bu iş internetden tahminlerle çözülmez, düzgünce bir ustaya gidin (100de 1) ve gitmeden önce ustayı iyice araştırın yoksa aracınınız deneme tahtasına dönebilir yada size çözüm değilde yarabandı sunar siz sorun çözüldü sanabilirsiniz.

araç yag eksilmiyor zaten servis bakımlı 5 yıl garantisi daha dolmamış durumda ama servise gidip bu degişecek bu degişecek ver 2000 lira demelerini istemiyorum.araç tapa gazda 180 190 km lere kadar üstteki şekilde oldugu gibi kesinlikle duman atmıyor arar ara belli belirsiz özellikler bazen atıyor.tabi bunun bir sebebi kesinlikle var ve bu iş ciddi sonuçlar dogurmadan halledilmeli piyasadaki çogu usta dizel araca bulşamak istemiyor özellikle yeni nesil o yüzden dizelde duman ara ara duman normal deniliyor ve kesitirip atılıyor.bence yeni nesil bir araç da bu az da olsa kesinlikle bir sorun biraz takıntı yaptım bu ara hatta aracıma binmiyorum diyebiliriz.bu sorunun cözülmesi hem araç için hemde benim için en mantıklısı biraz durumumu toparlayıp kendi servisine durumu bildiracegim bakalım ne diyecekler.önerileriniz için teşekkürler beyler.......

metin bey fotolardaki sorunu halledebildiniz mi nasıl?

Geri