Klima evaporatöründe kir ve soğutma problemi

zozobey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar. Aracım Renault Fluence 1.5dci 2014. 280.000 km'de, ellerinizden öper.

1) Öncelikle soğutma problemi. Geçen sene klima gazını doldurttum. Gelgelelim bir sene geçti, gene aynı soğutma problemi başladı. Usta bana kaçak yok demişti. Ancak bir senede bu gaz bittiyse var olmalı diye düşünüyorum. Klimayı açıp kompresör devreye girdiğinde bariz bir üfürme sesi duyuyorum. Klimanın mutat sesinden farklı, sanki gaz kaçırma sesi gibi. Aracı bir iki saat çalıştırdıktan sonra bu üfürme ses artık arşa çıkıyor. Bu esnada tabii klima ılık estiriyor, soğutmuyor. Bunun sebebi sadece gaz mıdır, yoksa kompresörde de sorun olabilir mi?

2) Yüklediğim görseldeki gibi, evaporatörün içi felaket dolmuş. Zaten senede bir yaptığım polen filtresi değişimine rağmen bir süre sonra kötü kokular çıkıyor klima açılınca. Yakın zamanda zatürre oldum, hem de araba harici hiçbir yere çıkmadığım, kalablığa karışmadığım halde. Bir hafta evvel de köpüklü temizleyiciyle polen filtresi yuvasını temizledim, orijinal seri numaralı, karbonlu filtreyi de taktım. Ancak şu evaporatördeki yerleşmiş kir canımı sıkıyor. Bunu serviste temizlerler mi, yoksa ben elime fırçayı alıp kendim mi temizleyeyim?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• evapo.jpg
    evapo.jpg
    127.1 KB · Görüntüleme: 1

ADMİN

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Klima bombasi denilen ürünler ile mikropların temizlendiği iddia ediliyor. Ben şahsen denemeyi düşünüyorum. Sizede fikir olsun.