Duman mı atıyor neden?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan WAGONCU
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WAGONCU

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar bundan önce megane 1 2001 model 1.6 16v 107 hp benzinli statiton wagon kullanıyordum.Geçenlerde araçımı satıp yeni bir wagon olan megane 3 sport tourner privege 2010 model 140 bin de bir araç aldım.araç gerçekten temiz ve bakımlı sanırım euro5 motora sahip dci 105 hp fakat aracımı aldıgımda tanıdıktan aldım hiç birşeyine baktırmadım çünkü aracı hep servise gider .yolda diderken ilk olrak 4 den 3 attım hızım 90-100 arası bişey bir ara dikizden arkama batım siyah duman attı sonra toparladı atmadı bir daha.aracımı vize için egzoz muaynesine götürdüm orada da dip gaz yaptıgımda baya bir duman attı hatta adam abi bunun bakımları mı geçmiş felan dedi bir daha bastıgımda dip gaz bu sefer atmadı ve uygun degerlerle geçtim.hatta cocuga sordum var mı birşey yok abi dedi olsa gecemezdin yeni alcam felan dedim al dedi.sonra bir tamirciye gidip sordum dedim böyle böyle abi normal dedi bunlar yapıyor genelde arada olur öyle dedi.takmadım kafama taki bir gün 400 km kadar yol giderken arkadasımda arkamdan geliyordu bayagı böyle rampalı kanyonlu yollarda gidiyoruz ben aracımı agresif kullanmam yani genelde.durunca abi senin araba yeni degil mi dedi neden dedim arada bir siyah duman sallıyor ama geciyor böyle yag yakıyormus giibi degil ama dci bir aracın normal kullanımda arada bir sallamasıda normal degil felan dedi.son olarak gecenlerde akşam geliyorum kırmızı ışıklarda durup kalkalken baktım inceden bir sis oluşturuyor arkadaki arabaların farlarından belli oluyor sonra yüklenince felan fazla yok ama var aksam altına egilip egzoz a elimi soktum biraz fazla kurum var sanki.arkadaşlar biliyorum bişey söylemek zor ama bundan önceki aracım benzinli oldugundan böyle şeyler yaşamadım ve su an kafamdaki tek soru işareti acaba neden var mı bir önerisi olan...................

yok mu bilgili tecrübeli bir arkadaş.....

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Duman rengi siyahsa korkulcak bişey yok. Yanan yakıtın kurumu. Benim düşüncem partikül filtresi dolmuş.

partikül filitresi diyen var enjeksiyon diyen var pompa diyen var katalizör diyen var turbo gidiyor diyen var. carbon clean yaptır diyen var aracın bakımına su anda 120000 km var daha cekişde kalkışda hiç bir sorun yok.ama megana yakışmayan bir görüntü bende takıntı haline getirdim diger dci larda böyle bir sorun görmedim daha bunun kesin cevabını nasıl alabilirim

wagoncum3 öncelikle merhabalar benimde basıma gelen bir durumdu bu kara duman bende yeni aldigim da expere girdik ve kara dumandan dolayı enjektorlerin kirlenmiş ve kurum bağlamış olduğu söylendi bizde temizlemeye goturduk ve enjektorleri çıkardıklarını uçları kapkaraydi temizliğini yaptırdık aracin çekişide artti daha atık oldu size de tavsiyem enjektorlerinize baktirin ama güvenilir bir yer bulun enjektör çok maliyetli parçalardır carbon clean bi nebze çözüm olabilir iyi forumlar.

Emrebali05 öncelikle teşekkürler benimde en cok süpelendgim konu enjektörler bu konuda sanırım bosch car servis öneriliyor.300-400 kagıt sıkışmış cebimize demekki.
ama forumda neredeyse motordaki bütün parçaları degiştirmiş ama sorununa care bulamamış insanları görmek beni korkutuyor.carbon clean da 140 binde bir araç için bana mantıklı gelmiyor kullanılan kimyasallar contalara zarar veriyor diye duydum.böyle motoru fazla kurcalatmadan duman işini bir çözzem süper olacak.acaba kendi servisine götürsem ne der acaba

Her bosch car servis yapmayabiliyor 300 400 liralari bulacağını sanmıyorum ben 150 tlye temizlettim carbon clean yerine enjektorleri sokupte temizleyenler var common rail cihazları sayesinde hallediyorlar ben bu şekil yaptırdım gayet memnunum sorun filan çikmadi kendi servisine sorun fakat fazla fiyat cikarabilirler

emrebali05 senden önceden duman atma sorunu vardı sorun enjektörde çıktı temizletince vites aralarında ve kalkışlarda kesinlikle siyah duman atmadı mı diyorsun.

Hayır atmiyor arada ani kalkislarda da bakiyorum yok yanı durum iyi

Testte girdiğimizde duman cekme hortumu bile kara dumanı cekememisti kapalı yerde heryer duman oldu dusun o haldeydi

Geri