Clio 4 Geri Görüş Kamerası Aktif Etme

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan szralp
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Herşeyi denemiştik o zamanlar. Olmamıştı. Ama sorun yok benim için. Ben kullandığım sistemden çok memnunum.

Kolay gelsin.
Öncelikle Güle gülle kullanın, benim cevap yazmaktaki amacım bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa yada olacaksa onlara çözüm olması. :)

Selamlar, Geri görüş kamerası takan arkadaşlara sorum olacak. Orjinal olan plaka aydınlatmayı çıkardınız ve plaka aydınlatma yerine kamerayı taktığınız fakat ampulun ust tarafı orjinalde olduğu gibi kapalı mı sizde de yani kapak var mı yoksa benim gibi açıkta mı bıraktığınız? Çünkü orjinal olan aşağıdaki resimdeki plaka aydınlatmanın üstteki siyah kapağı kameraın olduğu plaka aydınlatmalığa uymuyor. Siz nasıl hallettiniz yağmur, yıkama vs gibi durumlarda içeri su girdiğinde kısa devre yapmaz mı siz nasıl önlem aldınız?

Bendeki buna benziyor : http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRnJh-LA_z6tFdvIbvYVX7YkSNrmAHtQs8cA3jgnAp4NIApZkvARg
Aldığım Kamera : http://tr.aliexpress.com/item/CCD-R...ht-Camera-Reverse-for-Renault/1632894665.html

Öncelikle herkese iyi akşamlar.
Özel mesaj olarak çok fazla soru aldım geri görüş kamerasıyla ilgili ve herkese yardımcı olabilmesi için dilimin döndüğü kadar bir video çektim.
Sürçü lisan ettiysek affola.

Adımları teker teker uygularsanız bir sorununuz olacağını sanmıyorum.

Mediaskin dosyaları
https://www.dropbox.com/s/dabo0mqm2rxyzcs/Medi@skin403_Lite.rar?dl=0

Dosyalar benim yüklememdir kendi aracımda kullandığım içinde iki adet IGO'da dahildir Türkçe seslendirme ile birlikte.

1)Cihazınızın 4.0.3 sürümünde olduğunu doğrulayın veya güncelleyin.
2)USB belleğinizi formatlayın (FAT32)
3)MediaSkin dosyalarını USB Belleğe atın
4)USB Belleği arabaya takın ve aracı çalıştırın
5)Güncelleme için onay isteyecek onaylayın cihaz birkaç kere kapanıp açılacak dokunmayın hiç.
6)En son yükleme bittiğinde size tekrar soracak güncelleme yapayım mı diye hayır deyin ve USB bellekten update.lgu dosyasını silin.

Video'da bahsettiğim yedek dosyaların linki:
https://www.dropbox.com/s/mgixdab162jbzxz/Clio4BackUp.zip?dl=0

7)MediaSkin'de applications bölümünde + ya basarak Total Commander'ı yükleyin ve çalıştırın.
8)Sol ekranda sırasıyla StorageCard - System'e girin
9)Sağ ekranda ise USB Belleğinizi yani MD'yi açın
10)Sol ekrandan DSI_config.bsd, DSI_EC_config.bsd ve ULC_DTC dosyalarını sağ ekrana yani USB Belleğe sürükleyin açılan ekranda copy'e basın.
11) USB Belleği araçtan çıkartın ve radyoyu çalışıyorsa aracınızı kapatın ve 30 sn bekleyin (sistemin tamamen kapanması için)
12) Aracı çalıştırın ve radyonun tamamen açılmasını bekleyin.
13)Açıldıktan sonra sırası ile ses açma kapama tuşuna basarak sistemi kapatın(saat ekranına geçecek)
14) Direksiyon kontrolünden önce + sonra - ye basıp USB Belleği takın. Test menüsü açılacak.
15) Micon Test'e girip SWRC#2'ye basın sistem kapanıp tekrar açılacak. (Geri görüş ekranındaki çizgiler için aynı işlemi yapıp B89'a basın.
20hae1d.jpg

16) Şimdi geri görüş kameranız aktif fakat Navigasyon sistemi açılmaz (Kabul Ediyorum tuşu aktif değil). Şimdi devreye aldığımız yedekler girecek.
17) Yine mediaskine girip Total Commander'ı açarak sol ve sağ ekranı yukarıdaki adım gibi yapıp bu sefer sol ekrandan DSI_config.bsd, DSI_EC_config.bsd ve ULC_DTC dosyalarını silin.
18)Sildikten sonra bu sefer sağ tarafa yedeklediklerimizi sol tarafa sürükleyin ve çıkan ekrana copy deyin.
19) Şuan kamera ve navigasyonunuzda aktif haldedir bağlantıları yaptıktan sonra kameranız çalışacaktır.

Bağlantılar ise;
9, + elektrik
21 - elektrik

10 kamera görüntü +
22 kamera görüntü -

3 geri vites ışığı tetikleyici +

olacak şekilde bağlantıları yapın.

Geri vites ışığından elektrik alırken unutmayın lamba bagaj kapağında burdan elektrik alabilmek için tavan döşemesinin klipslerini çıkarın elinizin gireceği kadar boşluk yapıp tavandan çıkan kablolardan lambaya giden + kabloyu bulun ve ön tarafa elektrik çekin.

usta bu dediklerini yaptım şimdi kabul ediyorum tuşu bir türlü çalışmıyor servis de çözemedi yardımcı olabilirmisin

merhaba
sayfa 1 deki verdiğiniz link ve video açılmıyor bakarmısınız lütfen
iyi günler

Son düzenleme:
usta bu dediklerini yaptım şimdi kabul ediyorum tuşu bir türlü çalışmıyor servis de çözemedi yardımcı olabilirmisin

Diğer konuda paylaşmıştım bu durumu buraya da yazayım. aktifleştirmeyi yapmadan eski dosyaların yedeğini almanız lazım şimdi elinde düzgün yedeği olan birinden de alabilirsiniz o şekilde çözümlenecektir. Normalde izlenmesi gereken yol ise:

micom test ayarlarına girdikten sonra ,

SWRC # 2 seçiliyor (geri görüşü bu tuş aktifleştiriyor)

hemen alt satırında bulunan
X87 = Renault Captur

B98 = renault IV
K98 = renault IV Grandtour (combo)

seçeneklerinden biri seçiliyor bu geri görüş kamerasındaki uzaklık renklerinin görüntüsünü seçiyor.

ancak
SWRC # 2 seçilince orjinal navigasyona girerken kabul ediyorum tuşuna basamıyorsunuz aktif olmuyor bunun düzeltilmesi için bunları yapmadan mediaskin kurulup total commander programı açılıp rnav içindeki
DSI_config.bsd
DSI_EC_config.bsd
ULC_DTC. tbl

dosyaları bu işlemde değişiyor ve bunların yedeklenmesi gerekiyor. geri görüş aktifleştirildikten sonra ise geri üzerine yazarak eski haline çevrilmesi lazım. Bu işlem sonucunda gerekli pinlere de takarsanız kamerayı çalışması lazım.

merhaba
araç test cihazı renault clıp ile kamera açılabılıyormu yapan varmı acaba bu konu hakkında bilgisi olan paylaşşın lütfen
iyi günler

DSI_config.bsd, DSI_EC_config.bsd ve ULC_DTC dosyaların yedeklerini yerine koyunca düzelmesi gerekir. Var mı bu yedekler sizde?

hocam dacia duster 2013 model de geri görüş kamerası yok bununla yapılabilir mi ?

üstad linkler ölmüş

Ustadlarim kameralarimizi geri vitese takmadan manuel calistirmamizin bir yolu var mi?

SM-G530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri