Clio 4 1.2 edc yağ eksiltme ( servisle görüşme)

Alpertunga4242

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese iyi günler dilerim öncelikle. CLİO 4 1.2 edc Joy Model araca sahibim. Aracı 2015 Mayıs ayında aldım. İlk bakımı 19. 000 km de serviste yapıldı, aracım şuan 25 bin km de. Tesadüfen aracın yağını kontrol ettiğimde yağ seviyesinin acil durum çizgisinde olduğunu farkettim ve hemen servise götürdüm. Serviste ki arkadaşlar gerekli kontrolleri yaptıktan sonra cep telefonu ile beni arayarak aracınıza garanti kapsamında yağ ekledik, yazısını yazdık süreci takip edin dediler. Şimdi bu yağ eksiltme sorunu ile ilgili napmam gerekiyo, yardım ve görüşlerinizi bildirirseniz şimdiden teşekkür ederim.

kardeşim sana tavsiyem sık sık periyodlarla aracı gözlem altına al kontrol et.

mesela ekranını sürekli sıfırla ve her 1000kmde bir ölç, yağa bakarken aracın en az 5dk durduğuna ve kontrol çubuğu çıkartıp silip tekrar koyup öyle baktğına emin ol.

eğer silmeden yada aracı bekletmeden bakarsanız yanıltabilir hatta yanıltır diyebiliriz neredeyse.

1000kmde bir bak ne kadar eksiliyor çubukta diye az ise ilave etmeden devam et bir sonraki 1000kmye kadar tahaki artık dur yahu eklemesek sorun olacak diyinceye kadar,o kritik çizgiye gelmeden önceye kadar ve sonrasında ne kadar yağ eklendi sağlıklı çizgiyi elde etmek için bunu kaçıncı kmde yaptın bir bak.

hatta ben yerinizde olsam aracımızda kullanılan yağı öğrenirdim ve 1lt olan o küçüklerinden alırdım 1 tane ve 1000 yada 5000kmde ne kadar eksiltiğini yazardım not ederdim.

eğer 10000kmde 0.5lt-1lt gibi bir değerse eh işte denilebilir sonuçta turbo araç vs vs ama fazlası var ise aracınız öyle yada böyle bir sebeble yağ yakıyordur.

bu özelliklede VW grubunda bir sorun,onlardada 1.4tsi ve 2.0tfsi motorlarında sık sık yağ yakma sorunu var maalesef

Sürekli yağ eksiltme durumunda servisin aracımla ilgili garanti kapsamında yapacağı işlem nedir

Sürekli yağ eksiltme durumunda servisin aracımla ilgili garanti kapsamında yapacağı işlem nedir

şimdi öncellikle canını hemen sıkma hemen ürkme çünkü yağ aslında basitçe sebeblerlede eksilmiş olabilir, atıyorum alt karter contasını mais birleştirirken adam gibi oturtamamıştır onu serviste düzeltmiş olabilirler, ne bilim yağ contasını arızalanmıştır vs vs.

ama eğer araç sağlıklı birleştirilmiş halende ciddi seviyede şöyle 10000kmde bir 2-3lt gibi yakıyorsa o durumda arızası neden kaynaklı tespit edilip muhtemelen garanti kapsamında onarılır yani aracınızı siz saçma sapan kullanmadıysanız yada altını vurmadıysanız bence garantiye girme olasılığı oldukça yüksek canınızı boşuna sıkmayın

Geri