Clio 4 0.9 Hız Sabitleyici Problemi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan arkroid
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

arkroid

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhaba,

Birazdan basedeceğim problem bir çoğunuza problemmiş gibi gelmeyebilir çünkü neden bilmiyorum ama insanları çoğu hız sabitleyici gibi bir mucizeyi kullanmayı reddediyor.

Neyse kullananlar için bir sorum olacak. Öncelikle şu anki aracım 3. renault aracım ve 2. clio 4 0.9 aracım. Daha geçen sene 2019 model olanını kullandım ve sattım (bkz: süper zeki hareketler). Bu yaşadığım problem sadece bu araçta var.

Şöyle ki, diyelim ki 70 le 5. viteste seyir ediyorsunuz. Ayağınız da gazda. Sonra hız sabitleyiciyi "+" tuşuna basarak devreye aldınız ve aynı tuşa seri şekilde basarak sabitleyiciyi 80'e ayarladınız. Siz ayağınız gazdayken de olsa araç devirlenmeye başlıyor ve hız 80 olana kadar gaz vermeye devam ediyor. Bu süreçte siz ayağınızı aracın hızı 75 olduğunda gazdan çekerseniz bile hız sabitleyici kontrolü ele aldığı için bir şey değişmiyor. Daha doğrusu önceki iki aracımda böyleydi.

Ancak şimdi söyle bir sorum var. Aracın ayağım gazda iken hızını 80'e tamamlaması seneryosu aynen gerçekleşiyor. Ancak bu hızlanma gerçekleşirken ayağımı gazdan çekmeye karar verirsem hız sabitleyici de gazı bırakıyor ve en az iki saniye sonra tekrar devreye giriyor. Bu iki saniyede de araç özellikle hafif yokuş yukarıysa hızı 70 in de altına düşüyor. Tekrar 80'e toparlaması problem oluyor.

Sizce bu problem neden oluyor olabilir? Umarım anlatabilmişimdir.

Teşekkürler.

80le giderken ayagın basılı iken + ya bas ayagını çek kendi gidecek.

Evet nasıl çalıştığını biliyorum zaten bahsettim ilk Clio aracım değil.

Tam olarak şöyle 80 le giderken + ya bastım. Hız kontrol kaptı, sonra ayağımı gazdan çekince hız kontrol de bırakıyor 3 sn sonra tekrar kapıyor. Bunu anlamadım.

Geri