Acil yardım Scanic 1.6 16v benzinli çözülemeyen hırıltı sesi

korkmaz_kn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar benim aracım Renault scanic 1.6 16 valf 2001 model motor kodu k4m megan motor diye geçiyor aracım düşük devirde gaza aniden yüklenince hırıltı sesi veriyor sanki dizel motormuş gibi. boşta veya duruken o sesi tam alamıyoruz yolda net bir şekilde anlaşılıyor bir ustaya gösterdim pek anlıyor gibi gelmedi şanzımandan geliyor şanzımanın inmesi lazım dedi bir arkadaşım vardı saniyide servise bakan o gördü egzozdan geliyor boğazda kaçak fln var dedi 2 tane egzozçuya gösterdim bir şey yok dediler sonra başka ustaya gittim oda yine egzoz dedi bir egzozçuya gönderdi baktı şanzıman alt kulağı kırık belki bundan yapabilir dedi değiştirdim yine aynı ses geliyor gaza aniden yüklenimce sanki bir hırıltı sesi geliyor kime gösterdiysem egzoz diyor hangi egzozcuya gitsemde egzozda sıkıntı yok diyor ustalar araba yolda esneme yaptığı zaman belli oluyor diye söyledi egzoz çulara bunu bilirttim ama yola çıkmaya gelmediler bir şey yok diyip gönderdiler biri dese sorun şurda şunu değişelim geçer yapıcam ama yok yardım edin lütfen

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba egzos derken katalitik konvertor arızalı içi kırılmış olabiliir

korkmaz_kn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araçta 3 senedir aldığımdan beri katalitik konvertor yok yerine susturucu takılmış eski sahibi o şekilde yaptırmış bende yeni fark ettim ordan kaynaklı bir sorun değil kardeşim çünkü katalitik konvertor yok

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Aracınızın el frenini çekin (mümkünse hafifi bir eğim bulursanız daha iyi). Aracınızla kalkış yapmaya çalışın. Bu durumda sesin varlığını en azından çevre ve yol sesleri olmadan daha rahat tayin edebilirsiniz. Genellikle kulak yada bağlantısı gevşemiş davlumbaz, gevşek far yada radyatör gibi onlarca şeyin bu sesi yapması muhtemeldir.

korkmaz_kn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
denedim kardeşim net bir ses alamadım sesin nerden geldiğini bulamadım.