Acil 1.5 Dci 75 Hp Dizel motor yağı tavsiyesi

Castrol edge Rn720 dediğimiz yağdan dizel aracıma 5 lt koyduruyorum bakımlarda yani 4.5 lt den fazla koymuş oluyorum bir sıkıntı yaratır mı sizce? Aracım 2014 Joy dCi 75 hp
motorun içerisinde basınç oluştuğu için keçelerden sızma yapabilir eğer turbo sorunlu ise fazla yağı buradan emmeye basabilir ambele denen olay ile karşılaşılabilir tabi bunlar olasılık kesin olacak diye bir şey yok
tavsiyem kullanma kitapçığında ne yazıyorsa o miktarı koydurun yağ kutularının üzerinde ölçekleri bulunuyor zaten koyulacak yağı ayarlaması gayet basit

motorun içerisinde basınç oluştuğu için keçelerden sızma yapabilir eğer turbo sorunlu ise fazla yağı buradan emmeye basabilir ambele denen olay ile karşılaşılabilir tabi bunlar olasılık kesin olacak diye bir şey yok
tavsiyem kullanma kitapçığında ne yazıyorsa o miktarı koydurun yağ kutularının üzerinde ölçekleri bulunuyor zaten koyulacak yağı ayarlaması gayet basit

Peki ama tam olarak 75 lik clio 4 dci ye ne kadar yağ koyulması gerek. 5 lt koydurdum son bakımda? Mesela yağ filtresi de yarım litre alıyor 5 lt den bişey olmaz dedi ustam.

1.5dCi motor için 4.5lt + yağ filtresi de değişiyorsa 4.7lt yağ alır. 5lt yağ koyulabiliyor max çizgisini geçmemesine dikkat etmek şartıyla. Max çizgisini geçiyorsa üstünü vakumla çektirmek lazım motorun selameti için. Benim de yağ 5lt kondu. Yağ çubuğunda tam max çizgisinde seviye. Maxı geçmediği için sorun etmiyorum.

En iyisi 4.7lt koymak ve kalan yağı kenarda saklamak. Bu şekilde tam min ile maxın ortasında oluyor yağ seviyesi.

Peki ama tam olarak 75 lik clio 4 dci ye ne kadar yağ koyulması gerek. 5 lt koydurdum son bakımda? Mesela yağ filtresi de yarım litre alıyor 5 lt den bişey olmaz dedi ustam.
maksimum cizgisine kadar doldurulunca motoru çalıştırdığınızda yağ filtresi dolar ve bir miktar yağ seviyesi azalır yağ cubuğunuz da mak ve min aralığında ise hiçbir sorun olmaz dilerseniz maksimum seviyesine kadar yağı tamamlayabilirsiniz

http://tr.e-guide.renault.com/trk/Yeni-Clio/MOTOR-YAG-SEVIYESI-genel-bilgiler
http://tr.e-guide.renault.com/trk/Yeni-Clio/MOTOR-YAG-SEVIYESI-tamamlama-doldurma

Güzel bir paylaşım, zira kafada soru işareti bırakmıyor.

Yaklaşık 2 yıldan aşkın süredir, Clio 4 1.5 Dcı aracımın bakımlarını Tekirdağ/Çorlu Yeni Sanayi sitesinde bulunan yetkili servis parça satışı yapan ve aynı zamanda kendi bünyelerinde profesyonel servis hizmeti sunan bir firmada yaptırmaktayım.Önceki zamanlarda yetkili servise sık giden biri olarak izlenimlerim Yetkili servisten farklı olmadığı Hatta neredeyse aynı konseptte dükkan olması dikkatimi çekti, Ustalar reno Yetkili servisten geldiklerini duymuştum,işçiliklerine görünce güvenimi tam kazanmış oldular.
Söz konusu yağ değişiminde yanlış hatırlamıyorsam, Mobil marka kullandıklarını görmüştüm(Yanılabilirimde)
Bu güne dek herhangi bir sorun yaşamadım, konuya hortlamamın diğer bir sebebi ise Malumunuz geçim sıkıntısı yaşadığımız bu günlerde aracın bakımı geldiğinden servise gitmeden önce küçük çaplı araştırma yapmak istedim,
Bu paylaşım dikkatimi çekti ve bakıma gittiğimde buna özellikle dikkat edip edindiğim bilgileri buraya paylaşacağım.

Yukarı yazmış olduğum yorumun üzerine güncelleme yapma gereğinde bulundum. Malumunuz günümüz ülkesinde neredeyse her gün abartılı fiyat artışları iğneden ipliğe her şeye yansımaktadır. Durum böyle olunca insanlarımız kendi çaplarında tasarruf tedbirleri almaya çalışmakta, eli anahtar tutan birazda tamir işlerinden anlayanlar artık kendi araçlarının bakımlarını yapmaya başladıklarını görebilirsiniz. İşte tamda bu noktada yetkili servislerin ağır fiyatları ve bulunduğum bölgedeki sanayi ustalarının bakım fiyatları neredeyse birbirine yakın olması, en önemlisi ise genelinin yaptığı kötü işçilik sebebiyle benim için artık kolları sıvamanın zamanı gelmişti. Kendimi övmek için söylemiyorum mesleğim gereği neredeyse elimden gelmeyen iş yoktur. Öncelikli olarak bir işe niyetleneceğiniz zaman gerekli araştırmanızı, kullanacağınız alet ve ekipmanları temin ederek neredeyse yapamayacağınız iş yoktur. Bu yöntem ile geçtiğimiz 3 yıldan bu yana aracımın bakımından tutun arızalarına kadar hepsini kendi başıma halledebildim. Tamamlamış olduğum işleri başlıklar ile yazmaya çalışacağım -Genleşme tankının değişimi, -Termostatın değişimi, bununla birlikle antifrizin komple değişimi, -Debriyaj üst merkez değişimi, -Fren balataları ve Hidrolik sıvısının komple değişimi, -Motor yağ, filtrelerinin tamamının değişimi, gibi yazmayı unuttuğum birçok işi kendi başıma yapabildim. Buradan edindiğim tecrübe ve püf noktaların yer aldığı konuları ayrıntılı bir şekilde paylaşmak için kendime zaman bulmaya çalışıyorum. İşim ve evlilik sebebiyle zaman konusunda çok kısıtlıyım bunu çözebilmek adına yakın bir zamanda bazı tedbirler dahi almayı düşünüyorum.

Geri