Oto Cam Filmi Hakkında.

tanertalas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba geçen sene cam filmi yaptırmak serbest şeklinde bir kanun çıkarıldı fakat bazı sartlar dahilinde denmisti. Su linkde detaylar var http://www.kamusalhaberler.com//files/uploads/a479c4a1ad.png
Sorum suan cam filmi yapan firmalar bu kurallari uygulamiyor bende daha yeni yaptırdim etiket, onay belgesi vs yok. Bir de söylenti var bu etiketler vs olmayınca arac agir kusurlu olarak muayeneden gecmeyecek. Yani eskiden hafif kusurlu olarak geçiyordu da simdi böylemi oldu yani sacmalik. Siz ne düşünüyorsunuz?

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 3 senedir kullanıyorum hiç bir polis birşey demedi.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de yaptiracam ama konunun netlesmesini bekliyorum.dediginiz gibi piyasada hala eski kara duzen devam gerci bilseler dahi ellerindeki mali eritmeye calisirlar.acelem yok bekle ve gor taktigine devam.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kanun yok olay tamamen polis insiyatifinde. Film yaptıracağınız yer biliyor hangi cama kaç numara takacağını. Muayeneden hafif kusurlu geçiyor görüş engellenmiyorsa.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
26 Ekim 2016 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 29869
YÖNETMELİK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından:
ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK

Cam filmi

MADDE 14 – (1) 107 sayılı BM/AEK Regülasyonu kapsamındaki araçlar hariç olmak üzere; M, N ve O kategorisi araçlarda cam filmi uygulaması yapılabilir. Anılan araçlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde, cam filmi ile ilgili uygulama Ek VI ve Ek XV`teki hükümlere uygun olmak zorundadır.

Maddeye göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde ek6 ve ek15 deki hükümleri uygulanmak zorundadır.

Yürürlük

MADDE 32 – (1) Bu Yönetmeliğin;
a) 22 nci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra,

b) Diğer hükümleri yayımı tarihinden altı ay sonra,

yürürlüğe girer.

Yürürlüğe göre, 14. madde 26 ekim 2016 tarihinden 6 ay geçtikten sonra yürürlüğe giriyor. Yani bu tarih olan 24 Nisan 2017 sonuna kadar hala eski yönetmelik hükümleri geçerli ve ceza yazılabiliyor.

Bu tarihten sonra 21 Ekim 2017 ye kadar 6 ay süre içinde ceza yazılamaz ve ek6 ve ek15 hükümlerine uygunluğu denetlenemez.

Bir 6 ay daha geçtikten sonra ise yapılacak olan tüm cam filmleri ek6 ve ek 15 e uygun olmak zorunda, eğer değilse ceza yazılıp söktürülür.

Peki bizim ceza yemememiz için yapmamız gereken nedir,süresini nasıl ispatlarız. Cam filminiz varsa bu işleri yapan birine yürürlüğe giriş süresi içinde fatura kestireceksiniz. Yarın birgün görevli memur ceza yazmaya çalıştığında faturayı göstereceksiniz eğer cezayı yinede yazarsa mahkemeye verip cezayı iptal ettireceksiniz, mahkeme masraflarını emniyet genel müdürlüğünden alınmasınıda isteyeceksiniz ve egm de bu cezayı yazan memurdan bunu rücu ederek alacak. Olay bu şekilde gerçekleşecek.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
26 Ekim 2016 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 29869
YÖNETMELİK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından:
ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK

Cam filmi

MADDE 14 – (1) 107 sayılı BM/AEK Regülasyonu kapsamındaki araçlar hariç olmak üzere; M, N ve O kategorisi araçlarda cam filmi uygulaması yapılabilir. Anılan araçlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde, cam filmi ile ilgili uygulama Ek VI ve Ek XV`teki hükümlere uygun olmak zorundadır.

Maddeye göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde ek6 ve ek15 deki hükümleri uygulanmak zorundadır.

Yürürlük

MADDE 32 – (1) Bu Yönetmeliğin;
a) 22 nci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra,

b) Diğer hükümleri yayımı tarihinden altı ay sonra,

yürürlüğe girer.

Yürürlüğe göre, 14. madde 26 ekim 2016 tarihinden 6 ay geçtikten sonra yürürlüğe giriyor. Yani bu tarih olan 24 Nisan 2017 sonuna kadar hala eski yönetmelik hükümleri geçerli ve ceza yazılabiliyor.

Bu tarihten sonra 21 Ekim 2017 ye kadar 6 ay süre içinde ceza yazılamaz ve ek6 ve ek15 hükümlerine uygunluğu denetlenemez.

Bir 6 ay daha geçtikten sonra ise yapılacak olan tüm cam filmleri ek6 ve ek 15 e uygun olmak zorunda, eğer değilse ceza yazılıp söktürülür.

Peki bizim ceza yemememiz için yapmamız gereken nedir,süresini nasıl ispatlarız. Cam filminiz varsa bu işleri yapan birine yürürlüğe giriş süresi içinde fatura kestireceksiniz. Yarın birgün görevli memur ceza yazmaya çalıştığında faturayı göstereceksiniz eğer cezayı yinede yazarsa mahkemeye verip cezayı iptal ettireceksiniz, mahkeme masraflarını emniyet genel müdürlüğünden alınmasınıda isteyeceksiniz ve egm de bu cezayı yazan memurdan bunu rücu ederek alacak. Olay bu şekilde gerçekleşecek.

Benzer bir olay bir vatandaşın basına gelmişti mahkemeye verip cezanın iptalini sağlamış. Ama kendisinin güneş ışığına çıkamaz raporu var.

En nihayetinde polis filmli aracın içine oturup etrafın gorunebilirligini kontrol etmek ile yükümlü. Ama hic bir polis aracın içine oturup bakıp ona göre karar vermiyor. Kafasına göre ceza kesiyor veya söktürüyor. Cam filmi uygulaması yapan yerlerde hangi cama nasıl uygulanacağını biliyor yanı on camlar açık siyah arka camlar koyu siyah olarak uygulanıyor. Ben bir senedir film ile dolaşıyorum ve dağ bir polis bu filmler nedir böyle diyerek işlem yapmadı. Hatta tavandaki folyo bile ruhsata işli değil. Onun icin bile nedir bu diyen olmadı. Ama bu demek değil ki hep böyle olacak. Her şey tam nizami olduğunda bile ceza kesilebiliyor. Sonra mahkeme vs 2 sene uğraş dur. Su yasıma kadar edindiğim tecrübe şudur ki hic bir şekilde devlet ile takışmayacaksın. Bir borcun varsa da öde kurtul. Uğraşmak istersen sen bilirsin. Kaybolan zaman harcadığın masraf vs. Bu tip işleri tatlı dille halletmekte fayda var. Geçen bir polis çevirdi. Evraklar beyfendi dedi. Verirken ilk defa bu kadar kibar bir polisle karşılaştım dedim. Kontrol bile etmediler.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eski aracımda ön cam hariç 2 numara cam filmi vardı.Muayeneden camlar filmli hafifi kusurlu yazısıyla geçti.
Fakay aynı araçta ön camda film vardı 2 görüş açımı rahatsız etiği için sökmüştüm.Sökmeden kısa süre önce de ,şehir dışında genel uygulama sırasında polis çevirmişti ve ön cam yüzünden sıkıntı yaratmıştı , oracıkta söktürmeye kalkışmıştı.Araçta bebek olunca rica ettik devam ettik.Yan camlara karışmıyoruz ama ön cam siyah olduğu için karşıdan gelirken içini göremiyoruz diye durdurduk demişti.

Şimdiki aracımda da daha koyu olan ön cam hariç 3 numara film var.Bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Ama görüş açısı bakımından keşke ön yan camlara 2 numara yaptırsaymışım diyorum.Çünkü geceleri karanlık bir yerdeysem yan aynayı göremeiyorum neredeyse.Bazen park ederken yan camları indirmek zorunda kalıyorum.

tanertalas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Algorist ustam kaynak nedir acaba

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni mevzuata gore bekleyip ona uygun onayli yaptirmak benim tercihim.polisin insiyatifine birakilmadan direkt kanuna uygun olur.

tanertalas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu olay cok sacma bir hal aldi ben dahil binlerce magdur durumda surucu var adam tee kac sene once yaptirmis diyelim sokturup bir daha mi yaptiracak yani. Kim ugrasir onla. Onu gectim direk fabrika cikisli filmi araclar var onlar ne yapacak.