''Megane III Edc Dizel Kullanan Arkadaşların Bilgisine''

Megane4HB

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba. Geçen hafta itibariyle megane 3 ile ailenize katıldım. 2014 1.5dCI EDC 110BG Touch. Araçta şanjumandan geldiğini tesbit ettiğim bir inilti yani çalışan bir motor var ses dururken yürürken geliyor bazen artıyor bazen azalıyor, kısa süreliğine kesiliyor geri geliyor. Sanki bir su pompası var ve sıkışıyor zorlanıyor sonra rahatlıyor gibi. Sanayide eski araba ustama gösterdim oda şanzuman dedi ve servise götürmemi söyledi. Servise gittim. Teste çıktık. Önce sesi alamadı servis sorumlusu usta, yok birses dedi. Abi geliyor diyince biraz daha dikkaet etti, tamam duydum dedi.Lifte ve pcyr bağladı. Yeni yazılım gelmiş güncelledi. Denedik. O sırada ben de sesi alamadım. Tmm düzeldi dedim. Servisten çıktıktan bit 10 15km sonra sessiz bir yere gelince tekrar duymaya başladım. Böyle bir durum ses ile karlılaşan veya görüş belirtecek olan var mı rica etsem. Bir de Yazılım program güncellemesi ücretli mi. Tecrübeleriniz rica ediyorum.
Teşeklürler.

erayz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

2013 model 113bin km de aracım, kalkışta acemi şoförler gibi araba zıplıyor sonra kalkıyordu. 6 dan 5 e geçerken hafif bir cartlama sesi geliyordu.
Yetkili servise götürdüm, liftde şanzuman altında yağ gördük. Vites kutusu yağ kaçırıyor, balataya da bulaşmıştır dediler.
Bugün tekrar servise uğradım, yağ kaçağı varmış, ekstra olarak baskı balata bitmiş dediler. Beynim döndü ama usta garantiye dahil etmeye çalışırız dedi.
Değişecek parçalar yarın gelir Cuma günü biter dediler.Garantiye alamazlarsa 7000 - 7500 TL, alabilirlerse 1500-2000TL arası rakamlardan bahsettiler..

EDC olayından korktuğum için yetkili servise götürdüm, şu işten bir temiz çıkabilsek özel servisden devam.

İzmit - Gebze civarlarında tavsiye edebileceğiniz servis veya usta var mıdır ?

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer bugüne kadar ki bütün bakımlarınız serviste yapılmış ise iyi niyet müşteri garantisi ile masrafın az çıkması yüksek olasılık... Firmalar bu şekilde sadık müşterilerini yarı yolda bırakmıyorlar... Hayırlısı olsun inşallah...

tughuman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2011 model megane 3 1,5 dci fazla yakıyor gibi düşünüyorum. ortalama 6,2 enjektörleri pompacıda temizletip bakımı yaptırdım. yinede aynı. gaza biraz fazla yüklenince anlık 15-20 gösteriyor. şehiriçi normal giderken 5 - 8 arası gösteriyor. sizlerde yakıt ortalaması nedir.

tagotr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende de 2014 model megane 3 1,5 dci edc gtline var. Ankara trafiğinde 7 litre ortalamam var. Ankaralı diğer arkadaşların ortalama tüketimleri ne paylaşırlarsa sevinirim.

buzzluck

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2015 megane 3 1,5 dci edc; ankara trafiğinde şu aralar 7.5 L oldu. Neden bu kadar yüksek anlamıyorum

memdali06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ben de 2012 model megane 3 st var. 165000 km de dizel otomatik. 110 luk. Edc. Yakıt tüketimi konusunda sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl eylül gibi aldım. Kışlık lastik takılıydı ve ortalama yakıt tüketimi 10 lt nin altına hiç düşmedi. İstanbul kadıköyde 5-7 km lik mesafelerde kullanıyorum aracı. Mart ayında yazlık lastik aldım. O günden itibaren 72 litre yakıt ile 806 km yol katetmişim. Ortalama hız 21.1 km/h ortalama da 8.9 litre olarak görünüyor. Daha önceki arabam citröen di ortalama 6 civarındaydı. Sizce bi gariplik var mı? Neler yapılabilir. Forum da herkes 5 6 lardan bahsederken benim 8 9 hatta 10. Bana çok yüksek gibi geldi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ben de 2012 model megane 3 st var. 165000 km de dizel otomatik. 110 luk. Edc. Yakıt tüketimi konusunda sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl eylül gibi aldım. Kışlık lastik takılıydı ve ortalama yakıt tüketimi 10 lt nin altına hiç düşmedi. İstanbul kadıköyde 5-7 km lik mesafelerde kullanıyorum aracı. Mart ayında yazlık lastik aldım. O günden itibaren 72 litre yakıt ile 806 km yol katetmişim. Ortalama hız 21.1 km/h ortalama da 8.9 litre olarak görünüyor. Daha önceki arabam citröen di ortalama 6 civarındaydı. Sizce bi gariplik var mı? Neler yapılabilir. Forum da herkes 5 6 lardan bahsederken benim 8 9 hatta 10. Bana çok yüksek gibi geldi

Katettiginiz mesafe cok kisa. Yani motor isinmadan b noktasina ulasmis oluyorsunuz ki bahsettiginiz litreleri yakmasi normal. Zaten ortalama hiziniz da 22 km. Bu degerler sizin sartlariniza gore normal. Daha uzun mesafelerde kullansaniz 6 hatta 5 lere kadar iner.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Atom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyu hortlatalim. Gayet normal. Benimde ort.hiz 16 km. Yakit 8.7 litre

Hasan213

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhaba,

2011 Model Megane III 1.5 DCi EDC 110 HP 159500 Km 'de aracım var. Aracı 136500 km'de aldım (anlayacağınız bana kaçtı masrafları, ama piyasa fiyatının 5000 TL ucuza almıştım o yüzden çok koymadı.) 137000 km de debriyaj yağlanmasından 139000 km de şanzıman beyni değişti. 140bin bakımı beyinle beraber yapıldı. debriyaj 3000 TL, şanzıman beyni 10 günlük şikayet, talep, araya adam sokarak 1400 TL'ye halletmiştim. Bu fiyatlar diğer markalara göre gerçekten uygun, araç yetkili servis bakımlı ise %60 indirim alabiliyorsunuz bu tür durumlarda, zaten eski EDC beyinleri sorunluymuş, yeni takılan düzeltilmiş haliymiş. 160000 ağır bakımı için KIYI Otomotiv Renault yetkili servisine verdim pazarlıkla en düşük fiyatı bu servisten aldım çünkü. Şanzıman ile igili sorunları ASF Gebze ve Kartal şubelerinde hallettim. Gelelim bir daha EDC alrımısın sorusuna, ilk başlarda daha yeni almışım bir sürü sorun çıkarınca nefret etmiştim fakat uzun bir süre sorun çıkarmayınca şanzımanı çok sevdim, vites geçişleri falan mükemmel, yetkili serviste bakım yaptırın ama en az 3 bayiden fiyat alın pazarlık yapın. Çünkü inanın o kadar fiyat farkları söylediki üç farklı serviste inanılır gibi değil. Biliyorum garantisi bitmiş aracı yetkili serviste yaptırmak çok makul değil ama iyi niyet garantilerini aldığınız zaman anlıyorsunuz işin rengini, yetkiliye gidin ama pazarlık yapın öünkü markasına sahip çıkmak zorundalar ama siz de aracınıza bakmak zorundasınız. Yakıt tüketimine gelince uzun yolda daha yeni geldim tatilden 4,4 LT, şehiriçi ise 6,2 LT civarı. Bence çok çok çok makul bir rakam tüketim olarak. Dizel motor ısınınca az yakar tabiri doğru.