Yeni Aracımda Yapmam Gerekenler Nedir (Destek Lütfen)

resulc

Kayıtlı Üye
41-Kocaeli
Arkadaşlar herkese iyi forumlar,
2. El clio4 hb 1.5dci araç aldım. 110binde km'si.
Yağı motul aldım değiştirdim filtreleri değiştirdim. Başka yapmam gereken bir şey var mıdır?
Triger kayışı hiç değişmemiş üstünde sıfır takılan duruyor. Şuan biraz sıkıntıdayım 3-4 ay götürür mü?
Başka herhangi bir yapmam gereken yada ekstra şunu yaparsan daha güzel olur dediğiniz tüm önerilere açığım.
Teşekkürler.

mbkurt

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba, hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. Ben kendi adıma söylüyorum. Yağ bakımına ek olarakBuji, bobin, baskı Balata, akü triger ve diğer kayışları değiştiriyorum 2. El araç aldığımda. En azından kafam rahat oluyor. Hayırlı sürüşler.

Coffee

Kayıtlı Üye
52-Ordu
Ben yağ filtre değişimine ek olarak bujileri de değiştiriyorum, tarihi 3 4 yıllık var ise akü de değiştiririm. Sizin araç 110.000 KM olarak kayışları ve şanzıman yağını kontrol ettirip değiştirebilirsiniz.
Merhaba, hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. Ben kendi adıma söylüyorum. Yağ bakımına ek olarakBuji, bobin, baskı Balata, akü triger ve diğer kayışları değiştiriyorum 2. El araç aldığımda. En azından kafam rahat oluyor. Hayırlı sürüşler.
Sizin bu yaptığınız aracı ağır bakıma sokmaktır, zamanı gelmeden bu tür değişimleri her araba alışta yapsa insanların cebinde para kalmaz diye düşünüyorum. KM'sine göre değişim yapmak daha sağlıklı olacaktır aksi taktirde henüz ömrünü tamamlamamış parçaları değiştirmek israfın bir çeşitidir.

mbkurt

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Ben aracımı 160 bin km de aldım. Adam bana trigeri balataları bujileri değiştirdim dedi. Disklere baktığımda çok yenmişti. Bujileri söktüğümde 1 tanesi kararmıştı. İyiki tamamını değiştirdim de kurtuldum, arabaya eziyet etmedim. Ayrıca adam yeni araba aldım nelere dikkat etmeliyim diye sormuş. 10 bin bakımı 20 bin bakımı yapacağım dememiş. Aracı aldığı kişi günü gününe bakım yaptıran birisinin olmadığını düşüneceksin her zaman en kötü senaryoyu düşüneceksin.
Saygılar

zmr35

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Yıl ve km olarak trigerin deyişmesi lazım onun haricinde can güvenliğiniz için teker rulmanlarını alt takımını kontrol ettirebilirsiniz bunlara artı olarak mazot filtresinide değiştirebilirsiniz frenlerinizi kontrol ettirebilirsiniz şanzıman yağı ve fren hidroliği deyiştirebilirsiniz

resulc

Kayıtlı Üye
41-Kocaeli
Cevaplar için çok teşekkürler.
Kendimi toparladığımda fren disk balata için alırken baktırdığım eksper daha gider sıkıntı yok demişti. Teker rulmanlarını hatırlattığınız çok güzel oldu teşekkür ederim. Bujileri de hiç kontrol etmedim onlara da baktırabilirim. Ama önceliğim triger tabi. Peki ankaradan Gebzeye yeni taşındım. İstanbul anadolu yakası veya gebze de tanıdığınız bildiğiniz düzgün bir tamirci arkadaşı olan var mı acaba? Bilgi verirse çok sevinirim.

zmr35

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Yalnız aracınız dizel olduğu için buji yok araçta bilginiz olsun kocaeli sanayi esnafı çok sıkıntılı ama isterseniz orda şans eseri izmire gelirken bi usta bulmuştum renault için yinede gebzeye biraz uzak kalır

zmr35

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Yalnız aracınız dizel olduğu için buji yok araçta bilginiz olsun kocaeli sanayi esnafı çok sıkıntılı ama isterseniz orda şans eseri izmire gelirken bi usta bulmuştum renault için yinede gebzeye biraz uzak kalır
Çok pardon kızdırma bujisindenmi bahsettiniz onu atlamışım