Üstadları Konuya Bekliyorum ( Megane 2 1.5 dci )

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Apar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Apar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar , Rahmetli babamdan bana kalan 1.5 Dci 2007 Model Megane 2 aracım var.Aynı zamanda Üniversite öğrencisiyim.Aracımın yakıtı çok iyiydi , üniversiteye giderken 20TL mazot alarak 100-120 KM yol yapıyordum.Bir arkadaşım aklıma girdi ve araca yazılım attırdık , başta yakıt gerçekten düşmüştü sonrasında yakıtım ciddi derecede arttı.Şimdi 20 TL mazot alıyorum 60 70 KM yapınca sarı ışık yanıyor.Yağ bakımına 1000KM kaldı ve geçen aracı biraz deneyim dedim araba enjentör hatası verip geri söndü ve sonrasında fazla yakmaya başladığı gibi performans düşüklüğü hissediyorum.

Enjektör temizliği hakkında biraz araştırma yaptım , bazı katkı maddeleri varmış 10LT mazot üstüne ekliyormuşuz fakat bir o kadarda şikayet var kullanmayın diye ne yapacağımı bilemiyorum , yorumlarınızı almak istiyorum.Aracın bayadır mazot filtresi değişmedi ondan olabilir mi ? Ustayı aradım yağ değişimi , mazot filtresi değişimine 200TL dedi.Acaba başka neden olabilir böyle bir sorun ? Enjektör temizliği için ankaradan araçtırma yaptım adamı aradım 500 TL ile 1000TL arası değişir dedi.Öğrenciyim ve aynı zamanda çalışıyorum yanlış para yatırmak istemiyorum.Yazılımı bir arkadaşımın abisi tuningci ücretsiz yaptı eski yazılıma dönsem acaba düzelir mi ?Bana ne önerirsiniz çok teşekkür ediyorum.

Araç : Megane 2 2007 1.5 Dci 80HP ( Yazılımlı )

Enjektör temizliği nasıl 500 tl diyor bu adam, en fazla 150 tl dir. İkincisi yazılım olayını herkes yapamaz o araç için daha önceden yazılım yapılıp en iyi durumda olan yazılımları yükletmek lazım. Yazılımlı araç sakin kullanımda evet yakıtı düşürür performanslı kullanımda iki katına çıkar. Yazılım derken araç 80 bg ise ne kadar yükseltişmiş 100 bg in üstünde ise enjektör bu yüzden arıza da verir. 80 bg aracın turbo borusu plastik olur dikkat etmen gerekir. En iyisi kaliteli bir usta bulman çünkü enjektör temizliği için çok fiyat vermiş.

Enjektör temizliği nasıl 500 tl diyor bu adam, en fazla 150 tl dir. İkincisi yazılım olayını herkes yapamaz o araç için daha önceden yazılım yapılıp en iyi durumda olan yazılımları yükletmek lazım. Yazılımlı araç sakin kullanımda evet yakıtı düşürür performanslı kullanımda iki katına çıkar. Yazılım derken araç 80 bg ise ne kadar yükseltişmiş 100 bg in üstünde ise enjektör bu yüzden arıza da verir. 80 bg aracın turbo borusu plastik olur dikkat etmen gerekir. En iyisi kaliteli bir usta bulman çünkü enjektör temizliği için çok fiyat vermiş.
Yazılım iyi yapılmadiysa aracın motorunu sıkıştırdıgınız için enjektör hata verebilir eski yazılıma denmekte fayda var

Enjektör temizliği katkı maddeleri ile kendin yapabilirsin ama dediğin gibi pek sağlıklı değil bu neden ile yetkili serviste yaptırmakta fayda var komple motor temizliği zaten 200 tl civarında enjektör için gerçekten fazla fiyat verilmiş sana mazot filitresi tıkalı ise yatık tüketimin artar aynı şekil de yağ bakımında geldi ise bunun ile alakalı olabilir yakıt tüketiminin fazlalığı öncelik ile gerekli malzemeleri kendin temin ederek her hangi güvendiğin bir usta da aracın bakımını yaptır 1ay da bu şekilde dene aracını yatık tüketimde her hangi bir değişiklik söz konusu olmaz ise enjektör temizliğine git.. Bu arada enjektör arızası bir daha yanar ise mutlaka temizlet enjektör lerin değişimi sana daha fazla masraf açacaktır. Son olarak mazotunu her zaman aynı petrol ofisinden al kötü yakıt kullanımı enektörlerini daha kısa süre de tıkar başına daha fazla iş açar.. Geçmiş olsun şimdiden..

Yazılım ile enjektör basıncını değiştiriyorlar bu şekilde performans artışı sağlanıyor. Basınç fazla artırılırsa üst devirlerde enjektör hatası verir. Yazılımdan sonra yol bilgisayarında yakıt düştü görünür ancak gerçek yakıt artar. Ne kadar ekmek o kadar köfte yakıt artmadan performans alınmaz zaten. Yaptırdığınız yere gidip orjinal yazılımı yüklettiğinizde bütün sorunlarınız çözülecektir :eyv

Hocam Ankarada önerebileceğiniz bir yer var mı temizlik için ?

Enjektör temizliği katkı maddeleri ile kendin yapabilirsin ama dediğin gibi pek sağlıklı değil bu neden ile yetkili serviste yaptırmakta fayda var komple motor temizliği zaten 200 tl civarında enjektör için gerçekten fazla fiyat verilmiş sana mazot filitresi tıkalı ise yatık tüketimin artar aynı şekil de yağ bakımında geldi ise bunun ile alakalı olabilir yakıt tüketiminin fazlalığı öncelik ile gerekli malzemeleri kendin temin ederek her hangi güvendiğin bir usta da aracın bakımını yaptır 1ay da bu şekilde dene aracını yatık tüketimde her hangi bir değişiklik söz konusu olmaz ise enjektör temizliğine git.. Bu arada enjektör arızası bir daha yanar ise mutlaka temizlet enjektör lerin değişimi sana daha fazla masraf açacaktır. Son olarak mazotunu her zaman aynı petrol ofisinden al kötü yakıt kullanımı enektörlerini daha kısa süre de tıkar başına daha fazla iş açar.. Geçmiş olsun şimdiden..

Çok teşekkür ederim hocam haberdar edeceğim.

Yazılım ile enjektör basıncını değiştiriyorlar bu şekilde performans artışı sağlanıyor. Basınç fazla artırılırsa üst devirlerde enjektör hatası verir. Yazılımdan sonra yol bilgisayarında yakıt düştü görünür ancak gerçek yakıt artar. Ne kadar ekmek o kadar köfte yakıt artmadan performans alınmaz zaten. Yaptırdığınız yere gidip orjinal yazılımı yüklettiğinizde bütün sorunlarınız çözülecektir :eyv

Hocam birebir dediğiniz gibi oldu , ortalama yakıt tüketimi düşük ama fazla yakıyor.

Bendede aynı araç var bence orjinal yazılıma geri dön , mazot filtresi yüzünden araba çok yakmaz hava filtresi yüzünden yakar. Hava filtresi ucuz yağ bakımına 1000 km var önceden yaptıramam diyorsan bi hava filtresini değiştir.

Geri