Rolanti ve çalışma sorunu

okanertugrul

Kayıtlı Üye
78-Karabük
Merhaba, 2015 model 125 binde clio 4 aracım var, 0.9tce motor. Araç soğukta düzgün çalışıyor ancak sıcak havada rolanti düşüp kendini topluyor. Eğer hem hava sıcaksa hem de motor sıcaksa toparlayamıyor gaza basmak gerekiyor. Arıza lambası yanmıyor. Çekiş normal. Duman atma yok, ses değişimi yok. Bu arıza ilk olarak Nemrut dağına çıkmamla olmuştu. O zaman ustalar rakımdan dolayı demişti ancak arıza sıcak havalarda devam ediyor. Gaz kelebeğini söktüm tertemiz. Başına böyle bir şey gelen var mıdır? Sadece fotoğraf yüklendiğinden çektiğim videodan bir fotoğraf paylaşacağım devrin düşük anından.

Ekli dosyalar

• IMG_2313.png
    IMG_2313.png
    199 KB · Görüntüleme: 10

mbkurt

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba debriyaj müşürü bozulmuş olabilirmi? Debriyaj müşürünü söküp test edermisiniz. Eğer durumda hiç değişiklik olmadı ise büyük ihtimal ile debriyaj müşürü arızalı yada temizlenmesi gerekiyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: okanertugrul

okanertugrul

Kayıtlı Üye
78-Karabük
Merhaba debriyaj müşürü bozulmuş olabilirmi? Debriyaj müşürünü söküp test edermisiniz. Eğer durumda hiç değişiklik olmadı ise büyük ihtimal ile debriyaj müşürü arızalı yada temizlenmesi gerekiyor olabilir.
Ancak bu arızayı sadece sıcak havalarda yapıyor. 2 gün önce manifoldun üzerindeki MAP sensörünü balata spreyi ile temizledim sıcakta çalıştı düzeldi gibi ancak hava sıcaklıkları düştü tam olarak deneme fırsatım olmadı. Eğer müşür kolay yerdeyse onu da temizlerim. Teşekkür ederim.

mbkurt

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Ancak bu arızayı sadece sıcak havalarda yapıyor. 2 gün önce manifoldun üzerindeki MAP sensörünü balata spreyi ile temizledim sıcakta çalıştı düzeldi gibi ancak hava sıcaklıkları düştü tam olarak deneme fırsatım olmadı. Eğer müşür kolay yerdeyse onu da temizlerim. Teşekkür ederim.
Debriyaj pedalının üstünde mavi beyaz bir plastik parça, hafif sola döndürerek yuvasından çıkarabilirsiniz. yağsız bir sprey olursa sorun olacağını sanmıyorum. Aynı şekilde yarım tur sağa çevirerek takabilirsiniz tekrar. Kazasız belasız sürüşler dilerim

• Beğen
Tepkiler: okanertugrul

okanertugrul

Kayıtlı Üye
78-Karabük
Debriyaj pedalının üstünde mavi beyaz bir plastik parça, hafif sola döndürerek yuvasından çıkarabilirsiniz. yağsız bir sprey olursa sorun olacağını sanmıyorum. Aynı şekilde yarım tur sağa çevirerek takabilirsiniz tekrar. Kazasız belasız sürüşler dilerim
Merhaba, iyi dilekleriniz için teşekkürler. Bugün sıcak havada tekrar aracı çalıştırdım bu sefer 1500 e kadar yükseldi, sonra 900'e düştü ve tekrar normale döndü. Sıcak havalarda normalde de yüksek devirde çalışıyordu bu normal ancak 900'e kadar düşüp sonra tekrar yükselmiyordu. Yani manifold üzerindeki MAF sensörü temizliği sonrasında şimdilik 200-300 devirlere düşme sorunu çözüldü ancak 1500-900 arasında var. MAF sensörü arızalı olabilir mi? ya da gaz kelebeğinin orada bir tane daha var aslında sıcaklığı sanırım o ölçüyormuş o arızalı olabilir mi?

okanertugrul

Kayıtlı Üye
78-Karabük
Hem manifold üzerindeki hemde gaz kelebeği üzerindeki MAF sensörlerini değiştirdim. Hava kaçak testi yaptırdım kaçak yok. Ancak arıza devam ediyor. Arızayı gösteren videoyu buraya bırakıyorum: