Rodaj Motor Yağı Erken Değiştirilsin mi?

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kimileri, fabrika çıkışı ilk yağın alıştırma yağı olduğu ve farklı katkılar içerdiğini bu yüzden erken değiştirilmesin diyor.

Eski ustalar ilk motor yağını erken değiştirirlerdi. Şimdi ise fabrikalar üretim teknojisi ilerlediğinden rodaj yağının erken değiştirilmesine gerek yok diyor.

Fabrika çıkışı yani rodaj yağı erken değişsin mi??? değişmesin mi??? Bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşalım arkadaşlar….

Baki Cali

,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
0 araç alırsam kesin değiştiririm motor sağlığı açısından ama daha bilgili arkadaşlar cevap verirse bilgimize bilgi katmış oluruz bu arada uzun zamandır görünmüyordun abi :)

Son düzenleme:

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Yeni nesil motorlarda rodaj süresi diye bir kavramın olmadığı yetkililer tarafından söylenmektedir. Motor içindeki ekipmanların teknolojik ortamlarda birbirlerine adaptasyonlarının sağlandığı, bu aşamalardan sonra montajının yapıldığı ifade edilmektedir. Bu mantıktan yola çıkacak olur isek, servis sürelerine uymanın bir zararı olmayacağı kanısındayım..

• Beğen
Tepkiler: *USTA

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hep Sıfır Alıp Biniyorum Hic Gerek Duymadım Şimdiye Kadar Sorun Da Olmadı
Ha Arac Yeni Km Yok Diye De Değil Zaten Maximumda Kullanmam Da Aracı

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşım clio4 te 20 bin yerine 9 binde değiştirdi yağı ve yağ filtresini çıkan yağı gördüm çok kötüydü. Değişimden sonra arabada kendine geldi. 20 bin bana göre çok geç.zaten 1 sene ömrü var yağın 20 bin yapamıyorsa 1 sene dolunca yağı yenilemek lazım. Bazıları 3-4 yıl aynı yağla geziyorlar..

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Bildiğim kadarı ile Rodaj süresi yok yeni araçlarda. Fakat ilk kullanımlarda motorun açılması için düşük devirlerde kullanılmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. ilk yağ değişimi 15.000 ile 20.000 km arasında değiştirtebilirsiniz. kitapçığınızda yazması gerek bir okuyun isterseniz..

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç üreticilerin bir yağdan sebeb kendi prestijlerini sarsacağını sanmıyorum.Ama zamanı geldimi değişmeli bence.Çünkü yağın özelliği kalmıyor içinde madde olsa ne yazar...

Tamircim bana 5 bin kmde değiştir diyordu 6 bin oldu.Çubuktan bakıyorum iyi gibi gözüküyor diyordum bende...Tamircim sen boşalt bide öle bak bakim dedi...Haklıymış çubuktaki gibi değil simsiyah çıktı...Şimdi 5 binde değiştiriyorum..

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilk yağın alıştırma ve farklı formule sahip olduğu yönünden bakınca bende rodaj yağının erken değiştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. şayet fabrika çıkışı yağla, servisin koyduğu veya parçacıdan alınan yağ aynı formüldeyse erken değiştirilebilinir hatta faydalı olduğunu düşünüyorum. kesin olarak bilmemiz gereken yağların içeriği :soru:soru

serkan_yenidunya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kimileri, fabrika çıkışı ilk yağın alıştırma yağı olduğu ve farklı katkılar içerdiğini bu yüzden erken değiştirilmesin diyor.

Eski ustalar ilk motor yağını erken değiştirirlerdi. Şimdi ise fabrikalar üretim teknojisi ilerlediğinden rodaj yağının erken değiştirilmesine gerek yok diyor.

Fabrika çıkışı yani rodaj yağı erken değişsin mi??? değişmesin mi??? Bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşalım arkadaşlar….

bende senin gibi düşünüyordum dostum ama yanılmışım :)

zaten motorlar araca takılmadan önce belirli bir saat rolantide yarım devirde ve tam devirde çalışıyor yağı boşaltılıyor rodaj o sırada yapılmış oluyor sonra yeni yağ konulup 20.000 km sonra çagırıyorlar...

adı üstünde eskidendi o

ben aracı kullanmadıgım için, ilk yağım 4 bin falandı degişti kendi yağımı götürdüm garantiden motoru cıkardılar mahkeme savcılık vs. tüketici hakları derken tekrardan geri verdiler garantiyi siz bizi yanlış anladınız falan filan :) boş işler ;)

castrol edge 5/40 kesinlikle ve kesinlikle tavsiye edebileceğim şu an için en iyi yağ desek yeridir 1.5 dci için ;)

bu arada dikkat edin piyasada merdiven altı diye tabir ettigimiz yağlarda var...

MOBİL CASTROL bölge bayisiyim fikir istek ihtiyaç olursa her konuda yardımcı olurum ÖZEL den ulaşabilirsiniz... !!!

kazasız belasız keyifli sürüşler...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Rodaj diye bir şey yok ve fabrikanın verdiği sürelere riayet etmek en temizi...