Renault Talisman - Oksijen Sensörü Değişimi Sonrası Arıza

TalismanAnkara

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhaba,
Talisman aracımla yolda giderken aracın altından "psssssttt" diye bir ses duydum lastik patladı zannettim, lastiklerde bir problem yoktu, bir uyarıda gözükmedi ekranda, sonra merak ettiğim için direkt servise gittim. Araç kontrol edilirken Oksijen sensörünün (egzozdaki) yandığını gördüler (büyük ihtimalle etrafına yolda giderken bir poşet felan takıldı. Daha sonra 2 gün önce Orijinal MAİS oksijen sensörüyle değişimi yapıldı ancak bu seferde araç ekranda "Egzos Emisyonu Kontrol Ettirin" uyarısı veriyor ve yine oksijen sensöründen. Anlamadığım şey ise şu: Kablosu yanmış o2 sensörüyle araç uyarı vermiyor, orijinal mais sensörü takıldıktan sonra uyarı veriyor. Fikrinizi söylerseniz sevinirim. Eski oksijen sensörün fotoğraflarını ekliyorum:

WhatsApp Görsel 2024-07-05 saat 14.58.29_4ec46ae7.webp

Merhaba. Geçmiş olsun. Araba 130 beygirlik mi acaba?

Son düzenleme:
Sensör tanıtım istiyor olabilir. Onun dışında 130'luk Talismanlarda kullanılan bir oksijen sensörü serisi var. Garanti kapsamında ve garanti bittikten sonra defalarca değişimi yapıldı bunların. Sonra geliştirilmiş olanını takmaya başladılar. Sizin arabanıza bu sorunlu seriden takmış olabilirler.

Sensör tanıtım istiyor olabilir. Onun dışında 130'luk Talismanlarda kullanılan bir oksijen sensörü serisi var. Garanti kapsamında ve garanti bittikten sonra defalarca değişimi yapıldı bunların. Sonra geliştirilmiş olanını takmaya başladılar. Sizin arabanıza bu sorunlu seriden takmış olabilirler.
Aslında direkt ruhsattan parça koduna bakılarak alındı, servisin dediğide şuydu: "Tanımlama yapılması için enjektör beyninin güncellenmesi lazım ama benim aracımda zaten enjektör beyini en güncel yazılıma sahip o yüzden güncelleyemiyorlar o yüzden tanıtımda yapılamıyor" ama son olarak eski sensör temizlendi tesisatı kablolamaları ve kaplaması değiştirilip takıldı şimdilik böyle hallettik. Şu an ki sorun egzosun etrafındaki kaplamada yanmış (fotoğrafta sensörün arkasında yanan kısım gözüküyor), Renault Yetkili Servisi parçayı bulamadı. Şu an ona bir çözüm arıyoruz, ne yapsak diye düşünüyorum. Bu arada cevabınız için çok teşekkür ederim.

Bence yetkili servis dışında sanayiden şase numarasıyla doğru parçaya ulaşmak zor oluyor. Takılan sensör uygun değil gibi geldi bana, Megane vs birçok benzer sensör var, Bizim 130 luk Koleos'un ki garantiden değişmişti. Parça kodu : 226907825R olarak geçiyor Renault PORT'ta..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Befe
Aslında direkt ruhsattan parça koduna bakılarak alındı, servisin dediğide şuydu: "Tanımlama yapılması için enjektör beyninin güncellenmesi lazım ama benim aracımda zaten enjektör beyini en güncel yazılıma sahip o yüzden güncelleyemiyorlar o yüzden tanıtımda yapılamıyor" ama son olarak eski sensör temizlendi tesisatı kablolamaları ve kaplaması değiştirilip takıldı şimdilik böyle hallettik. Şu an ki sorun egzosun etrafındaki kaplamada yanmış (fotoğrafta sensörün arkasında yanan kısım gözüküyor), Renault Yetkili Servisi parçayı bulamadı. Şu an ona bir çözüm arıyoruz, ne yapsak diye düşünüyorum. Bu arada cevabınız için çok teşekkür ederim.

O yanan kısım ısıya dayanıklı yalıtım malzemesi. Turbo çevresine ve ya turbo öncesi ve sonrası egzost devrelerine sarılanlardan. Piyasada egzost paleti ismiyle aratabilirsiniz. Arabanızın üzerindeki oksijen sensörünün parça referans numarası üzerinde yazıyordur. Onu almaya çalışın. Eğer arabadakinden farklı bir sensör takmasalar tanıtım ihtiyacı çıkmayabilirdi. Ama gerek kalmamış ve bu da güzel olmuş. O anlamda şanslıymışsınız.

Geri