r9 benzin otomatiği ve benzinde çalışmama...

saat2306

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar uzun süredir benzinle çalışmayan araçlarınız için nacizhane birkaç husus söyleyeceğim, aynı sorunlar yaşamış ve çözüm önerileri olan arkadaşlardan da bekliyorum.

Geçen bir türlü benzin ile çalışmayan aracımı(1993 R9) benzin ile çalışır hale getirmeyi amaçlayarak işe giriştim.
Önce birkaç ustayı dinleyip muhtemel sorunları tespit ettim;
1. Uzun süredir lpg ile çalışmaktan karbüratör kurum bağlamış görevini görmüyor.
2. Benzin otomatiğinin diyaframı kurumuş vazifesini yapmıyor,
3. Depoda yeterli benzin yok,
4. Lpg sistemi ile montajı yapılan benzin kesicide sorun var,

Sırayla yakıt sistemindeki sorunu bulmak için depodan gelişten karbüratöre girene kadar benzin hortumlarına bakmak gerekiyor.
1. önce depodan gelip bujilerin ön kısmında bulunan yakıt pompası(otomatiği)na giriş hortumunu çekip benzin gelip gelmediğini kontrol edin.
a.GELMİYORSA; depodaki yakıt seviyesi az yada bir yerde tıkanma var.
b.GELİYORSA; aşağıdaki 2. adıma geçin.
2. Yakıt pompasından çıkıp benzin kesiciye giden hortumu bulun ve benzin kesicinin girişinden hortumu çıkarın. Hortumun boş ucunu bir pet şişeye sokup marşa kısa bir süre basın.
a. Yakıt GELMİYORSA çok büyük olasılıkla yakıt pompanız(otomatiğiniz) arızalıdır. Yaklaşık fiyatı 25 - 30 tl dir. tamir için uğraşmayın 2 tane vidası var yenisi ile değiştirin. Ama ekzantirik mili ile çalıştığı için bir yere şıkıştırmadan takmaya özen gösterin. takarken contasını unutmayın ve ayrıca sıvı conta ile destekleyin yoksa motordan yağ sızıntısı olur.
b. Yakıt GELİYORSA; 3. adıma geçin.

3. Benzin kesicinin girişindeki hortumu takıp çıkışını çekin ve aracın lpg dügmesinden benzin konumuna getirin. Benzin kesicinin çıkışına pet şişe koyun ve marşa basın.
----a. Yakıt GELMİYORSA; büyük ihtimal ile benzin kesiciniz arızalı,Tek sorun benzin kesici ise alt kısmındaki bypas vidasını açarak kesiciyi etkisiz hale getirip aracı benzin konumunda deneyebilirsiniz.
----b. Yakıt GELİYORSA; geriye tek ihtimal karbüratör kalmıştır, sökülüp temizlenecek ve takılacak. Karbüratör sökülmesi ayrıca işlenebilir.

Geçmiş Olsun r9'cu arkadaslarımız en kısa zamanda görürler konuyu, yalnız keşke bir metni bir mesaj'a Yazsaydınız...:eyv

Benim hatırladığım dikkat etmeniz gereken hususlar ;
1. Benzin kesiciyi bypas edip etkisiz hale getirirseniz aracı asla lpg konumuna getirmeyin, araç çift yakıttan boğulup tekler yürümez hale gelir,
2. Yakıt pompasından iyice emin olmadan yenisini takmayın, zira sorun başka yerde ve eski pompanız çalışıyorsa yenisini iade almayabilirler. Benim başıma geldi sağolsun parçacı arkadaşım beni kırmayıp aldı. Bu arada çok teşekkürler arkadaşıma.
3. Bazen 20 tl lik benzin motora kadar gelmeye yetmiyor haberiniz olsun.

bndede r9 96 spring var içinde daha önce çalıştırcak kadar benzin vardı ben 40 tl lik daha koydum 5 km yol gittim araba yolda kaldı 20 tl daha koydum öle eve geldik arabanın benzin otomatiğini değiştirim daha denemedim arabayı benim aklımda 2 seçenek var biri çok yakıyo 2 bi şekilde depodaki benzinin tamamını kullanamıyorum bi kısmını kullanıyorum sonra benzin hortumu ulaşamıyor gibi bikaç olasılık acaba neresine el atmam lazım dediler karbüratör ayarı yaptır çok yakıyoda okadar benzaini 5000cc olsa yakamaz sizce nedir :D son olarak benzin kesicinin üstünde vana var o nedir bi çözemedim

Son düzenleme:
Arkadaşlar lpgli araçlarda benzin otomatiğinin sık bozulmasının sebebi benzin kesiciyi yanlış yere koymalarındandır. Aslında çok uzun süre benzin otomatiği çalışır. Benzin kesici 93 brolar için konuşuyorum. Benzim otomatiğinden sonra bi tane küçük plastik parça vardır. Benzin otomatiği benzini bunun içine pompalar araç buradan karbüratöre ihtiyaç kadar alır ve geri kalanını depoya yollar. Benzin kesici bu parça ile karbüratör arasında olmalı böylece araç benzinde çalışıyor gibi benzin devirdaymını yapıcak. En önemlisi sürekli boruların içinden benzin geçiceği için borularının çatlamicak ve yarılmayacak. Arkadaşlar bu konu önemlidir. Eğer benzin kesici benzin otomatiği ile plastik parçanın arasında ise mutlaka yerini değiştirin. Bu yüzden yanan bi toros biliyorum allah muhafaza kimsenin başına gelmesini istemem. Eğer araba denk gelirse bi fotoğraf koyarım.

arkadaşlar 1 haftadır çalıştırmıyorum arabayı benzin kalmamış büyük ihtimal benzin kaçağı var nasıl tespit ederim

Geri