Mutlak Basınç Sensörü Hakkında yaşadığım problem

sirgloomy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar 2011 model 1.2 clio aracım var bir süredir rolantim 650 civarında çalışıyor arabamda bir titreşim hissediyordum tüpçü ve tamircilerde bir sürü mesai harcadım problemi çözemedik
bobin kalbolar bujiler değişti subap ayarı yapıldı istiyordu zaten problem düzelmedi tüpü yeni taktırmıştım ona götürdüm baktılar ettiler bişey bulamadılar
dün arabayla uğrışırken motorun hemen üstünde bulunan sensörü fark ettim fişini çektim cıkarttım temizledim araca taktım bir de ne göreyim rolanti düzelmiş ama bir süre sonra kendi haline geldi bu arada motor ışı yandı gaz emisyonunu kontrol ettiriniz hatası verdi sensör arızalıdır dedim orjinal bulamasamda yan sanayi bulamadım sensörün fişini çekiyorum problem yok aracın çalışması düzeliyor giderken eskisi gibi gaz yemediğini fark ettim soketi takıyorum bakıyorum sanki araba 1.2 değil 1.6 gibi gidiyor rampada bayılmıyor uçuyor kaçıyor ne olduğunu çözemedim böyle bir problem yaşayan oldumu aranız da deneyimlerinze cok ihtiyacım var teşekkürler

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Aracınızın map sensörü emme manifoldu basıncını ölcen bir sensördür. Sizin aracınızda akif durumda iken, aracınızın rölantisi düşüyorsa, benim görüşüm manifold kısmında bir kaçak var ve rölantide fazla hava emiliyor demektir. Aracınızın hava filtresinin gaz kelebeğine giren kısmından sökerek, elinizle sölantide iken boğaz kısmını yavaş yavaş kapatarak, aracın bir yerlerden emiş yapıp yapmadığına bakın.

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar dediginiz sensor map sensoru. Ayni sorun bende de olmuştu. Once kacak var mı kontrol edin arkadaşın dediği gibi. Ben 3 ayda bir map sensörünü ve boğaz kelebeğini balata spreyi ile temizliyordum eliniz yatkınsa bu işlerle ayrıntılı şekilde anlatabilirim... Bu sensor motora giden oksijen miktarını ayarlıyor. Balata spreyi alıp içine sıkarak temizleyebilirsiniz youtube da anlatımları mevcut. Map sensörünü soktugunuzde devir tabiki yükselir çekiş artar çünkü araç yanma odasına Allah ne verdiyse havayı çekiyor ancak sürekli böyle kullanmanız hararet yapmaya neden olabilir