Megane 1 Debriyaj gıcırtısı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ÇAĞRI
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba RFC ailesi,

Bir süredir gıcırtı yapan debriyaj pedalım bir haftadır sesi iyice artırdı. Geçici olarak sesi kesmek için WD40 ile yağladım. Buradan kaç gün idare edeceğini yazacağım. Daha sonra temizliğini yapıp gres yağı ile yağlamayı düşünüyorum.

İlk gıcırtılı videoyu pazar günü kaydetmiştim,

Yağlanan yer debriyaj teli, pedalın üstündeki yay ve pedalın hizada durmasını sağlayan paslı metalin civatası

Yağı yedirirken ki pedal sesi ;

Keyifli forumlar.

Son düzenleme:
Eliniz değmişken debriyaj teli ve çatalı da yağlasaydınız. Tel makina yağı, çatal sıvı gres veya wd 40.

Mustafa Hocam teli wd40 ın kendi ince borusu ile yağladım ama çatal dediğiniz yer neresi oluyor? Bilyayı ayıran yer değil değilmi?

goBOVL.webphttp://i.hizliresim.com/goBOVL.jpg

Çatal mavi karenini içindeki körüğün altında. Körüğü biraz yukarı kaldırıp sıkıyoruz.
Normalde gres ama daha önce hiç yağlanmamışsa 3-4 defa wd 40 sıkın temizlensin. Önce biraz balata spreyi ile temizleyip de sıkabilirsiniz.
Çatal için fazla yağlama yapmayın, içerdeki diğer mekanizmalara sıçramasın.
Çatal yağlanırken birinin debriyaja basıp bırakması lazım. Yoksa çatalın kaydığı yer görünmüyor.

http://i.hizliresim.com/goBOAL.jpg

goBOAL.webpDebriyaj telini ise en uçtaki yuvasından çıkartıyoruz. Mavi kare içindeki yuvadan da çıkartırsak daha rahat olur. İğne enjektörüne makina yağı çekiyoruz. İşaretli yerdeki boşluktan (lastik il tel arısı) iğneyi sokup bir kaç damla yağı yavaş yavaş içeri akıtıyoruz. Bu arada teli ileri geri hareket ettirip yağın iç tarafa yayılmasını sağlıyoruz.
Teli dik tutarsak yağın dışarı akmasını engelleriz.
Normalde enjektördeki yağ yeter ama yarım çay bardağı kadar yağda koyulabilir. Bir kaç gün ara ile de yapılabilir. 3 ay kadar gider.

Eğer bilmiyorsanız tel yağlamayı bir defa ustaya yaptırın. Megane 1 için çok farkediyor.

Son düzenleme:
Çatal mavi karenini içindeki körüğün altında. Körüğü biraz yukarı kaldırıp sıkıyoruz.
Normalde gres ama daha önce hiç yağlanmamışsa 3-4 defa wd 40 sıkın temizlensin. Önce biraz balata spreyi ile temizleyip de sıkabilirsiniz.
Çatal için fazla yağlama yapmayın, içerdeki diğer mekanizmalara sıçramasın.
Çatal yağlanırken birinin debriyaja basıp bırakması lazım. Yoksa çatalın kaydığı yer görünmüyor.

http://i.hizliresim.com/goBDebriyaj telini ise en uçtaki yuvasından çıkartıyoruz. Mavi kare içindeki yuvadan da çıkartırsak daha rahat olur. İğne enjektörüne makina yağı çekiyoruz. İşaretli yerdeki boşluktan (lastik il tel arısı) iğneyi sokup bir kaç damla yağı yavaş yavaş içeri akıtıyoruz. Bu arada teli ileri geri hareket ettirip yağın iç tarafa yayılmasını sağlıyoruz.
Teli dik tutarsak yağın dışarı akmasını engelleriz.
Normalde enjektördeki yağ yeter ama yarım çay bardağı kadar yağda koyulabilir. Bir kaç gün ara ile de yapılabilir. 3 ay kadar gider.

Eğer bilmiyorsanız tel yağlamayı bir defa ustaya yaptırın. Megane 1 için çok farkediyor.

Merhaba,

Konuyu hortlatmış olacağım fakat yazdıklarınızı harfiyen uyguladım. Pedal hem çok yumuşadı, hem de ses kesildi.

Bu değerli paylaşım için teşekkür ediyorum.

Geri