Kışın Turbo Bakımı Nasıl Olmalı?

AslanMusti

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selamlar,
2020 tce 1.3 Joy Megane aracım var ve bulunduğum ilçede kışlar çetin geçiyor. (-15 ile -30 derece) bu hava şartlarında arabanın turbosu zarar görür mü? Görürse zarar görmemesi için nasıl tedbirler almalıyım bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba yeni aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.
İlk marş da 2 dakika kadar ve aracı stop ederken de yaklaşık 1 dakika beklemek motor ısınmadan da yüksek devirde kullanmasanız yeterli olacaktır.

Çok teşekkür ederim.

dizel ve benzinli için durum farkeder mi bilemiyorum önceki aracım 1.5dCi clio4 tü onun kendi ortadaki ekranındaki uyarılarda kışın motoru ısıtmak için beklemek yerine doğrudan sürmem gerektiğini belirten bir ipucu görmüştüm ve o şekilde kullandım ben Ankara'da, daha motor ısınmadan yüksek devir yapılmamalı diye biliyorum. Aracı parkettiğimde de çok beklemiyorum zaten aracı kapatsanızda araç turbo için bir süre daha ilgili tahliyeyi yapıyor sanırım ses geliyor çünkü. Ayrıca stop&start da var araçta ve siz durduğunuzda stop ediyor kapıyı açarsanız da zaten otomatik kapanıyor araç. Şimdiki megane aracımı da aynı şekilde kullanıyorum, Clioyu sıfır alıp 160bin km de sattım turbo ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım kullandığım süre zarfında, megane da şu an 77bin km de. ama dediğim gibi benzin ve dizel olmasından farklar doğuyor olabilir bunlar benim uygulamalarım tabiki deneyimli arkadaşlar daha doğru bilgiler verecektir.

Merhaba,

1,3 TCE çok yeni motor, yeni turbolar da arabalar gibi çok değişiyor. Bir de çok soğukta yaşıyorum demişsiniz. Ben o bölgedeki bir yetkili servis ustasına bir danışmanızı öneririm. Telefonla müşteri temsilcisinden bu şekilde bilgi almak çok zor oluyor.
Bir de bulunduğunuz yerde sanayi gibi ortamda turbocu diye geçen Turbo Revizyon ustaları da en iyi kaynak bence.

Ben Megane 4 icon 1.2 TCE'yi ilk aldığımda (2. el) yağ eksiltmesine taktım. Yaklaşık yarım litre yağ ekletmiştim yetkili serviste.
Sonra internette araştırdım, çalıştığım yerin teknik müdürüne sordum. Net bilgi yok. 3 yaş bakımı gelince yetkili servise götürdüm. 2 ustayla görüştüm. Ustalardan biri kontrol etti 1.2 TSI bendeki motorun revize edilmiş motorlardan olduğunu daha önceki yıl motorlarda daha çok sorun yaşandığını vs söyledi. Bayağı da teknik bilgi verdi. Beni rahatlattı.
Sonra yetkili servis ve Renault'un kullandığı marka dışında Renault onaylı bir yağ getirdim. Yetkili serviste bunu kullandılar. (Bu yağ eksiltmesini etkilemez)
Bakım sonrası 3 bin km yol yaptım. Gözle görülüt bir eksiltme yok. Zaten 5bin kmde 0,5lt eksiltse sorun yaratmam.

Kısaca sizin motor daha yeni ve çok olumlu da yorumlar duydum servisten vs. Bence bu şekilde konuyu bu şekilde ustalardan daha iyi öğrenebilirsiniz. Bizle de paylaşırsanız çok seviniriz.

Memleket Mersin ama Bingöl'ün Yedisu ilçesinde öğretmenim. İlçe çok küçük eczane bile yok öyle söyleyeyim ve kışlar çetin geçiyor. Bu ilçe Bingöl, Erzurum ve Erzincan'ın tam ortasında. Erzurum ve Erzincan'da Renault yetkili servisi var. Oralardaki ustalardan bilgi aldığımda burada da paylaşırım.
Cevaplarınız, ilginiz için çok teşekkür ederim.

Hayırlı görevler, eğitimler size.
Ben de o bölge distribütörler ve servislerle görüştüğümde soracağım. Kışa zamanımız var... Buradan paylaşırım.

Geri