İridyum-Platinyum Buji ve Rölantide LPG Problemi

MeganeSever

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Öncelikle aracım 2009 model Megane 2 1.6 16v Benzin/LPG. Araçta rölantide, genel tabir ile motor lambası (LPG de iken) yanıp sönüyor (genelde motor sıcaklığı 85-90 derecelere geldiğinde LPG yi açtığımda bu sıkınıntının miktarı daha da azalıyor). Aracı bilgisayara bağladım ve silindirlerde teklemenin saptandığını söyleyen bir hata çıktı. Kısa dönem yakıt kesmeyi kontrol ettiğimde ise (LPG de) çoğunlukla -%5 -%38 arasında dolaştığını gördüm. Rölantide dalgalanmalar olmuyor fakat rölantide motor lambası yanıp sönerken araba sarsılmaya başlıyor (ateşleme konusunda sıkıntılar var gibi). Araçta olulan LPG ile alakalı sorunları 3-4 senedir gideremememiz ayrı hikaye.

Bir diğer konu ise iridyum buji taktırmayı düşünmem (bosch car service'den şase kodu ile sorgulatarak almayı düşünüyorum). İyi olduğunu söyleyenler var (rölantide pürüzsüzlük, aracın LPG performansında gözle görülür iyileşmeler vs.) ama uzun süreli kullanıp (30-70 bin km) yazanı hiç göremedim. Uzun süre renault yetkili servisinde çalışmış olan bir ustam var ve ona sorduğumda orjinalini kullan demişti. Ben de düşünmeden edemedim bir bildiği olabilir mi diye. İyi diyen var ama kötü diyen yok. Tam tersine orjinalinden şaşma diyen var. Acaba bobin bozulma sorunu vs. olabilir mi diye düşünmüyor da değilim. Fakat aracın kitapçığında: "Aracınız ile uyumlu olan bujileri kullanmanız önerilir" tarzı bir ifade görünce biraz daha alıp taksam mı diye isteklenme oldu kafamda. Şimdiden yorum yapan ve konuda yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Geri