Clio IV TCe 1.2 Periyodik Bakım

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan R.Owner
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

R.Owner

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

2018 model Clio IV aracımın 25.000 km bakımı geldiği için biraz araştırma yaptım ve forumda paylaşmak istedim. Öncelikle telefonuma yüklemiş olduğum Renault Port uygulaması aracılığı ile daha önce yapılmış olan periyodik bakımda değişen parçaları listeledim. Bunlar motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, kabin filtresi ve yağ karteri tapa contası. Renault parça listesinden şase numarası ile kontrol ettiğimde ise değişen parçaların numaralarının uyuşmadığını gördüm. Yetkili servis 0.9cc modele uygun yağ ve yağ filtresi kullanmış ve bu ürünlerin fiyatları TCe 1.2'ye kullanılanlara göre daha ucuz. Bu durumda anladığım kadarıyla 1.2 veya 0.9 olması farketmeksizin parça kullanılabiliyor ve sorun olmuyor. Bende tüm kullanılan parçaların güncel fiyatlarını internet araştırdım sonuç olarak Yağ 5lt, yağ filtresi, hava filtresi, kabin filtresi ve tapa contasının toplam maliyeti 370 TL. Bu durumda aracınızın garanti kapsamı bitti ise, 1000 TL üzeri masraf yapmak yerine, 50-100 TL işçilik ile maks. 500 TL gibi bir rakama bakım yaptırabilirsiniz.

Motor Yağı: 4300200209 5w40 RN710
Yağ Filtresi: 152095084R
Hava Filtresi: 165467674R
Kabin/Polen Filtresi: 272773151R
Karter Tapa Conta: 7703062062

İyi Günler Dilerim.

Aynen hocam bende gecen nette gördüm clio 4 0.9 komple bakim paketi 250 tl idi ve isin komedi tarafı ise satıcı bilmem hangi şehrin Renault bayisi idi yani ayni bayi ayni malzemeleri bize 4 katı fiyatına geçiriyor,l

İnsanda yetkili servis olduğunda güvenmek istiyor fakat sonuçlar farklı oluyor. Aynı şeyi Mercedes Benz ve BMW hakkında da söyleyebilirim. Her iki firmada başıma geldi, BMW orta egzoz susturucusu değişimde opel marka kullanıp BMW fiyatlandırması yapmıştı. Mercedes Benz ise periyodik bakımda eksik parça değiştirip daha sonra aracın garantisinin iptal olduğunu söyledi. Almanya ile yazışınca sonuç almıştık.

Türkiye'deki otomobil forumlarını incelediğimde çoğunlukla kozmetik veya tuning konuları altında yoğun paylaşım olduğunu gördüm, ama yurtdışı otomobil forumlarında aracınız ile ilgili neredeyse her şeyi bulabiliyorsunuz. Mercedes forumları özellikle bir çok problemimi çözmeme yardımcı oldu.

2013 Clio 4 0.9 TCe sahibiyim, periyodik bakım zamanım gelmek üzere 1 ay kaldı. Eskiden my renault sitesinden her bakımda nelerin değişmesi gerektiğini görüyorduk, renault port uygulamasında böyle birşey bulamadım. servisi aramadan nelerin değişeceğini öğrenemez miyiz acaba? 7. yıl bakımı oluyor bu, araç 58binde.

2013 Clio 4 0.9 TCe sahibiyim, periyodik bakım zamanım gelmek üzere 1 ay kaldı. Eskiden my renault sitesinden her bakımda nelerin değişmesi gerektiğini görüyorduk, renault port uygulamasında böyle birşey bulamadım. servisi aramadan nelerin değişeceğini öğrenemez miyiz acaba? 7. yıl bakımı oluyor bu, araç 58binde.

Ekstradan bujiler değişmedi ise bujileri de ekle hocam, birde aracın triger zincirini hiç değiştirttinmi?

Triger zinciri değiştirtmedim, bu kadar erken değişmiyor diye biliyorum. 90-100bin gidiyor diye hatırlıyorum. Bujileri geçen sene değiştirdim, aksesuar kayışları vs. bir önceki sene değişti zaten, bu sene sadece filtreler ve yağ değişecek sanırım.

cl2.webp

Clio IV 0.9 90 BG Benzin Periyodik Bakım Tablosu
Aracınızı 0-15.000 km > 15.000-25.000 diye gidiyorsa tabloyu ona göre ayarlayabilirsiniz.

Geri