Clio 4 Fren Mesafesi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Hanz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hanz

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Arkadaşlar iyi forumlar.

Geçen ay 2014 model 120.000 km Clio 4 icon araç aldım. Daha önce opel kullanıcısıydım. Aracımın bakımlarını yaptırdım fren disk ve balatalarının iyi durumda olduğunu söylediler. Ancak aracım durmuyor gibi hissediyorum. Bir kaç kaza ufak atlattım hatta bu sürede. 90 km hızla giderken durmam için 35 40 metre gerekiyor. Sanayide bir usta Clio 4 lerin fren performanslarının zayıf olduğunu, orjinal mais disk balata ve kaliteli lastikle biraz daha iyi performans alabileceğimi ancak çokta bir değişim beklememem gerektiğini söyledi.

Clio 4 lerin fren performansı hakkında görüşleriniz nelerdir?

Sanayide bir usta dediğiniz kişi kaç farklı marka model araçta kaç kere profesyonel cihazlarla 100-0 testi yapıp diğer araç sonuçlarını CLIO 4 sonucu ile karşılaştırıp CLIO 4 lerin fren performansının zayıf olduğu kanısına varmış ?

Trafik Güvenliği Dairesi Başkanlığı'nın yayınladığı "durma ve intikal süreleri" raporuna göre, mesela 70 km/saat hızla gittiğimiz kuru ve eğimsiz asfalt yolda ortalama 46,7 metre mesafede durabilirken, aynı yolda hızımız 100 km olduğunda bu mesafe 86,3 metreye kadar çıkmaktadır.

Ortalama bir insanın intikal süresi 0.7 saniyedir buda 100 km hızla giderken durmanız gerektiğine karar verip fren pedalına bastığınız ana kadar 26metre daha frensiz yol gidiyorsunuz demektir.

CLIO 4 kullanıcısı olarak söylemeliyim ki araçlarımızın fren performansları kötü değildir ancak yinede fren performansı sizi tatmin etmiyorsa CLIO 4 RS modelinin fren sistemini kendi aracınıza taktırarak çok daha iyi fren performansı alabilirsiniz.

Geri