clio 4 1.2 75 bg joy yağ eksitme sorunu / yağ tavsiyesi

mustafa delikaya

Kayıtlı Üye
38-Kayseri
Herkese merhaba, forumu neredeyse 6 yıldır takip ederek çeşitli konularda bilgi sahibi oluyorum bunun için teşekkürler.
Kayseri'de ikamet etmekteyim 44 yaşındayım hukuk bürosu sahibiyim. yeni üyeyim.
clio4 1.2 joy benzin / lpg aracımda 1000 km de 300 gr yağ eksiitme sorunu olmaya başladı. Aracım 156 binde.
yağ yakma-akma damlama- sogutma suyuna yağ kaçırma vs. gibi bir sorunu yok.
arabada şimdiye kadar hep 5/30 yağ kullandım eksiltme olunca üstüne 5/40 motul koydurdum yağ değişimi zamanına kadar idare etti.
bu km de araç için hangi yağı tavsiye edersiniz. shell helix h8 5/40 nasıl olur? cevaplarınız için teşekkürler.

Aracınız yağı yakıyormu yoksa bir yerlerden damlatıyormu veya suya mı karışıyor net adını koyabilmek lazım... Egzoz dumanınız ne renk ?

yağ yakma-akma damlama- sogutma suyuna yağ kaçırma vs. gibi bir sorunu yok.

Mustafa hocam söylediğiniz değerler çok yüksek bu hesaplamaya göre 10 bin kilometrede 3 litre yağ eksiltmiş oluyorsunuz. Gerçekten büyük bir sorun olmalı... Yağ segmanlarınız kaçırıyorsa egzoz dumanının renginin maviye dönüşmesi gerekiyor.

Mustafa hocam söylediğiniz değerler çok yüksek bu hesaplamaya göre 10 bin kilometrede 3 litre yağ eksiltmiş oluyorsunuz. Gerçekten büyük bir sorun olmalı... Yağ segmanlarınız kaçırıyorsa egzoz dumanının renginin maviye dönüşmesi gerekiyor.
az önce kullanım kılavuzu kitapçıgına baktığımda 1000 km de 200 gr yağ eksiltme normal değerlerdedir yazıyor. nasıl iş anlamadım. anladığım kadarıyla 150.000 kilometreyi geçmiş bir aracın yağ tüketiminde mutlaka bir artış beklenmelidir. bu yüzden yağ tavsiyesi verecek varsa minnettar olurum.

Son düzenleme:
5w30 ile 5w40 arasında viskozite akışkanlık konusında fark yok. Başka marka yağ deneseniz Castrol veya elf gibi

5w30 ile 5w40 arasında viskozite akışkanlık konusında fark yok. Başka marka yağ deneseniz Castrol veya elf gibi
castrol için gerek sahtesi gerekse de yağ eksiltme sorunundan dolayı pek tavsiye etmediler. Ben de elf veya helix 8 düşünüyorum ama 5 w30, 5w40 veya 10w40 mı bilemedim.

Viskoziteye dikkat etmek lazim. Bu test yardımcı olacaktir.

10w40 yarı sentetik yağ daha kalın sizin aracınızın motoruna uygun olduğunu düşünmüyorum

Geri