Bulunamayan Uğuldama sesi :(

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Karakurt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Karakurt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar 2010 dcı aracımda sadece sabit hızda (çekişte yada kompresöre bildiğinde gelmiyor )bozuk bilya sürtünme sesi gibi bir ses geliyordu teker bilyası rulman değişti olmadı aks sağ taraf sökülüp bakıldı sağlam sonuç şanzıman denildi napcam bilmiyorum

Araç olduğu yerde boştayken gaz verince de bozuk rulman sesi geliyormu ?. yoksa sadece giderkenmi ?

Yolda hızla giderken uğultu yaptığında debriyaja basınca uğuldama kesiliyorsa o zaman şanzumana bakılmalı diye düşünüyorum. Belkide baskı balatanın rulmanı bozulmuş olabilir.

slm.. kardeş sanırım seni anladım . daha önce başıma logan da gelmişti..
örneğin 2'nci vitesle giderken vites kolunu hafif kendine doğru çek.. ses te ufak bi değişiklik var mı ( azalma çoğalma gibi )
muhtemelen şanzuman şapka bilyası bozulmuş. eğer yanılmıyorsam çok tehlikeli bi olaydır. hemen şanzuman sökülüp değişmesi gerekiyor..
haliyle masraflı bi iştir. ama dediğimi yap 2 le giderken kendine cek anlaşılır ordan zaten. umarım böyle bişiy değildir.
eğer şapka da ki bilya dağılmışsa ki inşallah grup dişlisine vs zarar vermemiştir... şanzuman yağını boşalttır komple bi kovaya.. sonra yağın içinde mıknatıs gezdir. bak bakalım çapak falan görünüyor mu.

kazasız belasız sürüşler.

Aracimda kalkislarda vuruntu söyleki 2.viteste depriyaja basıp çekince lok diye bir ses sanki takoz kopukmuş gibi normal seyir halinde giderken gaza basıp birakmamda saft boşluğu gibi bir vuruntu vardı. Uğuldama arada geliyordu derinden rot başları ve amortisör takozlari değişimi yapıldıktan sonra 10 kat arttı sesin niteliği aynen bozuk aks sesi gibi(ses sadece viteste ne yükteyken nede komprasyondayken sadece viteste sabit akışında boştayken yada debriyaja bastığımda gidiyor.gaza basınca kesiliyor gazdan ayağımı basınca kesiliyor

örneğin 2'nci vitesle giderken vites kolunu hafif kendine doğru çek.. ses te ufak bi değişiklik var mı ( azalma çoğalma gibi )
muhtemelen şanzuman şapka bilyası bozulmuş. eğer yanılmıyorsam çok tehlikeli bi olaydır. hemen şanzuman sökülüp değişmesi gerekiyor..
haliyle masraflı bi iştir. ama dediğimi yap 2 le giderken kendine cek anlaşılır ordan zaten. umarım böyle bişiy değildir.
eğer şapka da ki bilya dağılmışsa ki inşallah grup dişlisine vs zarar vermemiştir... şanzuman yağını boşalttır komple bi kovaya.. sonra yağın içinde mıknatıs gezdir. bak bakalım çapak falan görünüyor mu.

dediğinizi dün yaptık ama capak olayina bakmadik şanzıman yağı su gibi olmuş hiçbir özelliği kalmamıştı 2.vites olayını bugün deneyip cevap yazcam teşekkür ederim yardımlarınız için

Araç olduğu yerde boştayken gaz verince de bozuk rulman sesi geliyormu ?. yoksa sadece giderkenmi ?

Yolda hızla giderken uğultu yaptığında debriyaja basınca uğuldama kesiliyorsa o zaman şanzumana bakılmalı diye düşünüyorum. Belkide baskı balatanın rulmanı bozulmuş olabilir.
Sadece vitesdeyken ses yapıyor oda bütün viteslerde ..çekişte yada kompresörde ses kesiliyor sabit gazda akışına giderken

2. Viteste dediğinizi yaptım seste herhangi bir değişme yok

2. Viteste dediğinizi yaptım seste herhangi bir değişme yok

sağlam bi ustaya götürmen lazım.. ziraa benimkini servis müdürü 1,2 kmkullanınca anlamıştı :)
şanzuman ın içinden çıkan bozuk bilyalar hala bende . hatıra olarak saklıyorum

sağlam bi ustaya götürmen lazım.. ziraa benimkini servis müdürü 1,2 kmkullanınca anlamıştı :)
şanzuman ın içinden çıkan bozuk bilyalar hala bende . hatıra olarak saklıyorum
perşembe günü konyadan ankaraya renault ustası olan eniştemin yanına gideceğim söküp bakalım dedi size cevap ve foto atmaya çalışacağım

Araca bakıldı ses yeni değişen amortisör üst bilyaları ve uzun aksten cikti boşluk yapmış. takoz bilyasıda yan sanayi olduğu için.3 tane takoz bilyası degişti 1km gitmeden ses başlıyordu soktugumuzde her seferinde boşluk yapmıştı. Yetkili servisten yarın sabah alıp degistirecegiz

Geri