Biri bana bunu açıklasın...??

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Levo35
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Levo35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault sitesinden aldığım teknik veriler megane 1.5 dci edc 0-100 12.3 saniye 100 kg daha ağır olan benim arabam kadjar 1.5 dci edc 0-100 11.7 saniye ve mantiken iki aracın aerodinamiğini hesaplamaya gerek bile yok.Benim bir fikrim yok sizin var mı?

Tork.

Lastik ebati, şanzuman, buna etken olan parcalardir. ;)

muhtemelen megane daha yuksek hizlar icin tasarlandigindan düşük hizlardaki sanzuman oranlari aracı biraz yoruyor. tabi ayni güce sahip motorlar oldugunj varsayiyorum. auto data diye bir site vardi sanzuman oranlari da vardi orada. başka da açıklama yok herhalde

Captur ve Clio 4 1.2 TCe EDC den örnek vereyim sana, Captur'un ara hızlanmaları ve ilk kalkışı daha seri, tork ve beygirleri aynı olmasına rağmen araç daha iyi ivmeleniyor, sebebi ise torkunu daha alt devirde veriyor...

renault sitesinden bakildiginda 1.2 captur 10.9; 1.2 clio 9.4 saniye gozukuyor 0-100 hizlanmada. clio daha seri yani. yanlis bakmis olabilirim

kadjar megane icinde aracin maksimum gucu verdigi devir ayni MAKSIMUM TORKU VERDIGI DEVIR AYni. geriye sanzuman oranindan baska birsey kalmiyor. bisiklet gibi düşünün biri agir biri hafif viteste olsun biri kalkista gecer digeri hizini aldiktan sonra

Onemli bi fark Renault bence bunu hemen aciklamali. Resmen bizimle dalga geciyor [emoji3][emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tüm cevaplar için teşekkürler
Bu işten anlayan bazı arkadaşlarlada konuyu tartıştık hepsi vites oranlarının çok etkili olduğu konusunda hemfikir.
Clio capture meselesine gelince orada zaten olan olay doğrusu tabiki clio capture a göre daha hızlı olacak
Megane ve Kadjar arasındaki ilginç bir durum....... Neyse ben bir KADJAR sahibi olarak kalkışta daha hızlı olmama sevindim
İYİ FORUMLAR!!!!!!!!

Tork ( Silindir hacmi ) - Ağırlık - Yükseklik ve genişlik - Bazen lastik ebatları :) Zaten fabrika verileri ile dışarıda aynı verilere eşit olmaz ( kendi düşüncem ) 0-100 km 11 saniye diyor fabrika fakat siz aracı biraz sıkıştırıp biraz daha basarsanız gaz pedalına daha düşebilir 9 sn gibi :)

Geri