Araç 98 derecede fan açıyor 92 derecede kapatıyor 1.6 16v Renault Scanic

korkmaz_kn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[h=3]Aracım Scanic 1.6 16v benzinli k4m motor koduna sahip aracımı bilgisayara bağladık 98 derecede fan açıyor 92 dereceye düştügünde fanı kapatıyor bana sınırda çalışıyormuş gibi geldi ama tamirci bunun normal olduğunu ayni motora sahip cliolarında 98 derecede fan açtığını söyledi sizce bu normalmi bana çok sınırlarda çalışıyormuş gibi geldi. Sizin arabalarınız kaç derecede fan açıyor.[/h]

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Yeni nesil araçlarda fan açma dereceleri sizinki gibi yüksektir. Gerçek değerini bilmiyorum ama özellikle fiat grubunda da fan açma değeri belirttiğiniz değerlerdedir. Ancak bu soğutma sistemi sağlıklı ve antifrizli su ile dolu sistemler için geçerlidir. antifriz değeri suyun donma derecesini düşürdüğü gibi kaynama derecesini de yükselttiği için, soğutma sisteminizde mutlaka antifiriz bulundurun.

korkmaz_kn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Yeni nesil araçlarda fan açma dereceleri sizinki gibi yüksektir. Gerçek değerini bilmiyorum ama özellikle fiat grubunda da fan açma değeri belirttiğiniz değerlerdedir. Ancak bu soğutma sistemi sağlıklı ve antifrizli su ile dolu sistemler için geçerlidir. antifriz değeri suyun donma derecesini düşürdüğü gibi kaynama derecesini de yükselttiği için, soğutma sisteminizde mutlaka antifiriz bulundurun.
Teşekkür ederim Aracım 2001 model hiç su eksiltmedi 3 senedir yine de her kış suyu boşaltıp 3 lt antifiriz koyup yeniliyorum. garibime giden eski arabam hararet 90 derecenin üstüne çıkınca fokur fokur su kaynatırdı şuan bulanan yeni aracım hareret 98 dereceye gelince fanı birinci kademede çalıştırıyor 92 düşünce kapatıyor ama ne su eksiltiyor nede suyu kaynatıyor. fanın şimdiye kadar hiç 2 kademede çalıştığını görmedim eski arabam deli gibi fan açardı 90 derecenin üstüne çıkanca.